1. #1

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Altı Aylık Kınası

  Altı aylık bebeklere yakılan 6 ay kınasını duymayanlarımız olabilir. Kız bebekler, 6 aylık olunca yapılan bu kına töreni genellikle kıyı sahillerinden Ege , Akdeniz ve Kıbrısta olur.


  Çocuk altı aya basınca, artık çevresini, renkleri, olayları algılamaya – yorumlamaya başlar. İslam inanışına göre insanlar iyilikleri genelde sağ elleri ile işlerler. Onun için sağ omuzda görevli melek iyilikleri, sol omuzda görevli melek de kötülükleri yazar.
  Altı Aylık Kınası

  Kınası yaklacak çocuk yıkanıp temizlenir. Bir kapta yoğrulan kına, bir sele veya sininin ortasına konur. Kınanın etrafına da kuruyemiş, lokum, bazı bölgelerde narlı golifa ve kuru incir konur.


  Okuyucu kadın çocuğu kucağına alır. Diğer davetliler okuyucunun etrafında halka olup oturur. Okuduğu sırada çocuğun sağ elini kınalar, avcunu yumar ve kırmızı bir mendile bağlar. Ardından sol ayağını kınalar ve beyaz bir mendile bağlar. Kınalama, bazı bölgelerde “kına yakma” tamamlanınca davetliler, kap içinde bırakılan kınaya madeni paraları dikey olarak koyarlar. Bu parayı koymak işlemine “işlemek” veya “kınasını işlemek” adları verilir. İşledikten sonra davetliler sunulan yiyecekleri alıp yerler. Bu yiyeceklerle şerbet ve çay ikram edilirdi. Bu gün bunların yerine çeşitli pasta ve meşrubatlar ikram ediliyor.

  Kaynak :

  Fotoğraf: melekduru Oğuz M.Yorgancıoğlu ”Kıbrıs Türk Folkloru” (2000) Kitabı

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi -alti-aylik-kina1.jpg   -alti-aylik-kina.jpg  
  PAYLAŞ
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 2. #2

  Yazar : Murat şimdi çevrimiçi

  Aman canım benim 6. ayındada 6. yılındada 60. yılındada Allah herşeyin hayırlısını versin.


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Altı Aylık Kınası


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin güneyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Altı Aylık Kınası

6 ay kınası ikramları altı ay kınası 6 ay kınası 6 ay kinasinda neler yapilir bebeklere kına yakılır mı altı ay kınasında neler yapılır 6 ay kınasında neler yapılır 6 aylık bebek kınası nasıl yapılır bebeklere yakilan alti aylik kinasi bebeğe kına yakılır mı 6 ay kınası nedir bebeklere 6 ay kınası neden yapılır altı aylık kınası 6 aylik kina 6 ay kına selesi

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz