1. #1

  Yazar : zeynepsule çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hindistan

  Hindistan kast sistemi nedir
  Hindistan kast sistemi hakkında bilgi
  Hindistanda kast sistemi

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Hindistan'da kast sistemi

  Kast düzeni, Hindistan'da uzun süredir hüküm sürmektedir. Hayatlarının her alanında bu düzenin etkisi hâkimdir.

  Eş ve İş Seçimi: Kast sisteminde grup içinde evlenmeler (endogami=akraba evliliği gibi) söz konusudur. Kimin hangi mesleği yapacağını kast sistemi belirler. Aynı kast içindekiler ancak birbirleriyle evlenebilirler.

  Birlikte Yeme-İçme: Hindistan'da önceden insanların hep birlikte yemek yemeleri yasaktı; çünkü üst kastlar bunu hoş karşılamıyorlardı. Kendilerini onlarla kirletme korkuları vardı. Bugün bu ayrım büyük oranda kaldırılmıştır. Ancak kırsal kesimlerde hala eski kuralları görmek mümkündür.

  Kast sisteminde sınıflandırma zenginlik ya da fakirlik durumuna göre yapılmaz. Ritüel saflık ve meslek durumları ölçütlerdir. Sınıflandırma Hinduizm inançlarından kaynaklanmaktadır.

  Kast sisteminde üst tabaka, alt tabaka şu şekilde oluşur:

  Belli başlı dört ana tabaka (Varna) vardır.
  Bu tabakalar da kendi aralarında alt tabakalara (Jatiler) ayrılır.

  Varna Sanskritçe bir kelimedir. Sınıf, statü, renk” anlamlarına gelmektedir. Dört çeşit Varna vardır:

  Brahmanlar (Entelektüel bir tabakadır. Kutsal yazıları (Veda) yorumlayan kişilerdir. Bilginler ve rahipler bu tabakada yer alır.)
  Kshatriyalar (Askerler, prensler ve üst düzey memurların oluşturduğu bir tabakadır.)
  Vaişyalar (Tüccarlar, toprak sahipleri ve çiftçiler)
  Şudralar (İşçiler ve köleler)

  Bunların dışında bir de kast sistemine dâhil edilmeyenler (dokunulmazlar) vardır. Bunlar Paryalar olarak bilinir (insanlığın en aşağı tabakasında yer alırlar ve hiçbir hakları yoktur.) Varna terimiyle ten rengi kastedilmektedir. Bu sistemde bir kişi ne kadar açık renkliyse o kadar üst tabakada yer alır. Ten rengi aynı zamanda göçmenlerin hangi ırktan olduklarını da göstermektedir.

  Varna sistemi, kast sisteminin entelektüel ve ideolojik düzeyi olarak tanımlanabilir; çünkü bu sistem toplumsal hiyerarşiyi sağlamaktadır. Kast düzeninin nasıl oluştuğu bilinmemektedir. Bununla ilgili ne bir kurum ne de bir belge vardır. Tarihsel olarak değerlendirildiğinde şöyle bir durum ortaya çıkmaktadır: Farklı kabileler birleştirilerek genel bir sistem oluşturulmuştur.

  Kast sisteminin kuralları ilk olarak Manu Smriti'de (M.Ö.200 ve M.S.200 yılları arasında) yazılmıştır. Diğer tüm Hindu yazılarında kast sistemi, amaç edinmeye değer gerçekler olarak verilmiştir. Hinduizm'e göre; kozmik ve sosyal görevlerle (Dharma öğretisi) kast sistemine aitlik arasında bir bağlantı vardır. Bir Kshatriya'nın görevi topluma önderlik etmek, onu korumaktır. Brahmanların görevi ise; kutsal yazıları öğrenmek ve öğretmektir.

  alıntı


 3. #3

  Yazar : Misafir

  Bu ne ya nasıl bir sistemmiş. Hindistanda Kast Sistemi Nedir?


 4. #4

  Yazar : Misafir

  Rezil bir sistemmiş


 5. #5

  Yazar : Misafir

  Pofff. Saçma bi sistem. Bi de hocalar gidin bunu araştırın diyorlar. Bu türkiyenin hocalarında akıl yok yemin ederim ne yapayım ya ben bunuu !! :@


 6. #6

  Yazar : Elif Dilara çevrimdışı

  hindistan'ın ne saçma bir sistemi var


 7. #7

  Yazar : Misafir

  teşekkürler ...


 8. #8

  Yazar : derya deniz boyraz

  evet çok saçma bir sistem varmış


 9. #9

  Yazar : çavraşamın

  çok beğendim


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Hindistan'da Kast Sistemi Nedir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 4 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 2.50 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Hindistan'da Kast Sistemi Nedir?

kast sistemi nedir hindistan da kast sistemi nedir hindistan daki kast sistemi nedir hindistan kast sistemi nedir kast sistemi hindistan ın siyasi ve sosyal hayatını nasıl etkilemiş olabilir kast sistemi hindistan kast sistemi hindistan kast sistemi özellikleri hindistan sağlık sistemi kast sisteminin hint toplumuna etkileri kast sistemi hindistan ın siyasi ve sosyal hayatını nasıl etkilemiştir hindistan kast sistemi değerlendirmesi hindistan kast sistemi pdf kast sisteminde sağlık hindistan kast sistemi hindistan ın siyasi ve sosyal hayatını nasıl etkilemiş

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz