1. #1

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Marmara Bölgesinin Yüzey Şekilleri Nasıldır?

  Verimli bir bölge olan Marmara Bölgesinin Belli Başlı Yüzey Şekilleri nasıldır?
  Bu bölgemizin Marmara bölgesinin yer şekilleri nasıldır ve marmara bölgesindeki yer şekilleri nelerdir?

  Marmara Bölgesi Yeryüzü Şekilleri

  Fazla yüksek olmayan dağlarla engebelenmiş olan bölgede birçok çukur alan ve ova vardır. Düzlüklerle çukurluklar dağlık alanlardan daha fazla yer kaplar.

  Bölgenin Trakya kesimine dalgalı düzlükler egemendir. Bu kesimin iç bölümündeki çukur alana Ergene Havzası denir. Ergene Havzası' nın kuzeyinde Trakya'nın en yüksek kesimlerini oluşturan ve Yıldız Dağları olarak da bilinen Istranca Dağları {bak. kırklareli) yer alır. Havzanın güney ve güneybatısında da Işıklar Dağı olarak bilinen Ganos Dağı ile Koru Dağı yükselir. Meriç Irmağı boyunca alçak düzlükler bulunan Trakya'nın Gelibolu Yarımadası ile İstanbul ili sınırları içinde kalan kesimleri yayvan tepelerden ve dalgalı düzlüklerden oluşur.

  Bölgenin Anadolu'daki toprakları Trakya' ya göre daha engebelidir. Bu kesimde eski jeolojik çağlarda oluşan kırılmalar ve çökmeler sonucunda ortaya çıkan bazı çukur alanlar vardır. Doğu-batı doğrultusunda uzanan bu çukur alanlar üç ayrı dizi halinde uzanır. Bunların ilki kuzeydeki Adapazarı Ovası, Sapanca Gölü, İzmit Körfezi çöküntü alanı dizisidir. Batıya doğru Marmara Denizi'ndeki çukurluklarla devam eden bu dizinin güneyinde Pamukova, İznik Gölü, Gemlik Körfezi çöküntüleri yer alır. En güneyde yer alan çöküntü alanı dizisi ise İnegöl, Bursa ovaları ile Ulubat ve Manyas göllerini kapsar. Bu kesimde yer alan başlıca dağlık alanlar ilk iki çöküntü alanı dizisini birbirinden ayıran Samanlı Dağları ile Uludağ ve Kaz Dağı'dır. Kaz Dağı güneybatıda Ege Bölgesi'yle doğal sınır oluşturur. Marmara Bölgesi'nin en yüksek noktası, Uludağ'da 2.543 metreye ulaşan Karatepe'dir.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Misafir

  Depreme uygundur her an sallana bilir.


 3. #3

  Yazar : angel çevrimdışı

  Marmara bölgesi ne yazıkki fay hattı üzerinde bulunuyor


 4. #4

  Yazar : Misafir

  Ya Hç Bir İşey Yaramadıı Yardım Edinn!!! :'(


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Marmara Bölgesinin Yüzey Şekilleri Nasıldır?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 5 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.60 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Marmara Bölgesinin Yüzey Şekilleri Nasıldır?

marmara bölgesinin yüzey şekilleri nelerdir kısaca marmara bölgesinin yüzey şekilleri nelerdir marmara bölgesinin yeryüzü şekilleri hakkında bilgi marmara bölgesinin yeryüzü şekilleri nelerdir istanbul un yuzey şekilleri istanbulun yeryüzü şekilleri nelerdir istanbulun yer şekilleri nelerdir istanbulun yeryüzü şekilleri marmara bölgesi yüzey şekilleri istanbul un yüzey şekilleri marmara bölgesinin yüzey şekilleri kısaca marmara bölgesinde dağ deniz göl ova gibi yüzey şekillerden hangileri vardır istanbulun yüzey şekilleri kısa ve özet istanbulda hangi yüzey şekilleri var marmara bölgesinde hangi coğrafi şekiller vardır

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz