1. #1

  Yazar : Mahmut Hoca çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kalyon'un özellikleri nedir?  Kalyon ne demektir?
  Kalyon nedir?

  Rüzgar yardımıyla yol alabilen, birden fazla güvertesi olan, yelkenli ve üç direkli savaş gemisi. Meşe, çam gibi sert tahtalı ağaçlardan yapılır.

  Temsili bir Osmanlı Kalyonu
  Kalyonun özellikleri nedir?
  Osmanlı donanmasında kalyonlar ilk olarak İkinci Beyazıd döneminde kullanılmışlardır. Bu dönemden, kalyonlardan sonra icat olunan buharlı gemiler dönemine kadar kalyon tipi gemiler kullanılmıştır. İkinci Beyazıd zamanında "Göke" adı verilen kalyonların, yelken donanımları son derece kuvvetli olurdu. Kalyonların açık güverte, tavlon, palavra, orta kat, top ambarı, kontra tavlon adlı farklı güverteleri vardı. Kalyonlar bu güvertelerine göre isim alırlardı. Üç ambarlı kalyon tipi, kalyonların en büyüklerindendi ve 110-120 topu ve yaklaşık 1.000 mürettebatı vardı.


  Kalyonun en alt kısımda sintine bulunurdu. Bir kalyonda minimum 600 ila 1.000 top olurdu. Kalyonlar 500 tona kadar yük taşıyabilirlerdi, hatta 2.000 ton taşıyabilenleri de vardı.

  Kanuni Sultan Süleyman döneminde yük taşıyan büyük gemiler kullanılmıştır. Bu gemileri kürekle hareket ettirmek de mümkündür. Ancak rüzgar olmadığı zamanlarda, savaş anında kullanışlı olmadıklarından savaşlarda kadırgalar tercih edilmiştir. Kalyonlarsa daha çok deniz ticaretinde kullanılan gemi türü haline gelmiştir.
  PAYLAŞ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kalyon'un özellikleri nedir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Kalyon'un özellikleri nedir?

kalyonun özellikleri kalyon gemisinin özellikleri kalyon nedir kalyon yelkenli geminin türü nedir kadırga gemisinin özellikleri kalyon gemisi özellikleri kalyon tipi gemiler kalyon özellikleri kalyon gemisi nedir kalyon yelkenli gemiler kalyon kalyon gemileri özellikleri kalyon adli gemilerin özellikleri kalyon gemilerinin ve kadırga gemisinin özellikleri kalyon ve kadırga gemileri özellikleri

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz