1. #1

  Yazar : Mahmut Hoca çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hürremin Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?  Hürrem Sultanın Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?
  Kanuni Sultan Süleymanın Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?
  Hürremin Oğlu Sultan Cihangir'in Hastalığı Neydi

  Şehzade Cihangir Kambur olduğundan sıkıntılı bir hayat geçirmiştir.

  Hürremin Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Şehzade Cihangir, 1531 ve 1553 yılları arasında yaşamış Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın çoçuğudur. Hürrem Şah'ın doğurduğu 4. şehzadedir.

  Adına Kurulan Semt
  Kanuni onun adına bir semt kurarak unutturmamaya çalışmıştır ve kaybettiği oğlu Cihangir adına Cihangir adlı semti kurmuştur.


 3. #3

  Yazar : TAHAM çevrimdışı

  Şehzade Cihangir ise 1530 doğumludur.

  Haseki Hürrem Sultan (1), oğullarından Bayezıd'ı çok sevdiği için onun Padişah olması için çok çalışmış, dolayısıyla bazı entrikalar çevrilmiş, ilk kurban, Padişah Kanunî Sultan Süleyman'ın da çok sevdiği Mustafa olmuştur. 1553 yılında Şehzade Mustafa, Karaman Ereğlisi'nin bir konak ilerisinde Aktepe'de Ordugâh çadırına gelince, diğer paşalar-vezirler gelmiş, el-etek öpmüş, önüne düşüp babası Kanunî'nin elini öpmek üzere Divanhâne'ye gelindiğinde, O'nu yalnız bırakarak, kendisini yedi dilsiz karşılamış, boğmak için üzerine atlamışlar, Şehzade Mustafa çevikliğiyle bunlardan kurtulmayı başarıp babasının yanına kaçarken, Saray Hademelerinden Zal Mahmud Ağa ( Zal Mahmud Paşa -Eyyüp'de Cami ve medresesi bulunmaktadır. Mimar Sinan İnşa etmiştir ) arkasından yetişerek şehzadeyi altına almış ve boğmuştur., Kanunî Sultan Süleyman da bu iniltileri dinlemiş, hakikati çok geç farketmiştir.

  Cihangir ise, bu sırada Orduğâhda bulunuyordu. Bu hadiseyi gören ve üzüntüye kapılan , Padişah'ın yanından ayırmadığı Kanbur Cihangir ise, yine 1553 yılında Halep'de vefat etmiş, kardeşi Şehzade Mehmed'in İstanbul'daki Türbesine gömülmüştür.


 4. #4

  Yazar : ozlmsel çevrimdışı

  Cihangir Sultan Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın en küçük oğlu Cihangir Sultan nasıl öldü?

  Cihangir Sultan Hürrem Sultan’ın en sevdiği şehzadelerden biriydi. Bayazıttan sonra onun padişah olmasını istiyordu. Bu amaçla Şehzade Mustafa’yı bir gece boğdurttu. Beyazıt Sultan ise babasına karşı ayaklanma başlattığı için asla tahta çıkamadı ve Sokullu Mehmet Paşa komutasındaki ordu tarafından bertaraf edildi. Cihangir Sultan’ın önünde yalnız şehzade Selim kalmıştı ki Cihangir Sultan kalp krizi geçirip vefat etti.

  Zaten hayatı boyunca hastalıklı ve kambur oluşu tahtla arasını uzaklaştırdı. Tüm yaşananlardan en karlı çıkan hırssız aday Selim oldu.

  Bir başka kaynakta Cihangir Sultan’ın ölüm nedeni olarak ağabeyi Mustafa’nın boğulma olayı olarak belirtmektedir.


 5. #5

  Yazar : acemm çevrimdışı

  Bir söylentiye görede cihangir sultan annesi hürrem sultanın entrikalarından dolayaı ölümüne sebep olduğu ağabeyi mustafanın boğdurulması olayına fazla dayanamayıp kahrından öldüğü söylenmiştir.


 6. #6

  Yazar : Misafir

  Cihangir çok iyi bir Şehzadey miş kardeşleri nide severmiş.


 7. #7

  Yazar : zaza çevrimdışı

  Her insanın bir imtihanı vardır onun imtihanı da buymuş


 8. #8

  Yazar : misafir

  cihangir hurrem sultanin en kucuk oglu olmus cihangir kambur hastaligi neticesinde suleymanin en sevdiyi sehzadesi olmus amma kambur oldugu icin tahta aday olamamis mustafanin oldurulmesini bilen cihangir bunalima girer ve kalp krizi gecirer cihangir 1553 yilda hayatini kayb etmisdir.


 9. #9

  Yazar : erdemhan

  (şehzade) cihangir çok iyi bir şehzadeydi lakin kambur oluşu zaten onu tahtan uzaklaştırmaktı öldüğünde 23 yaşında bulalanan cihangir II.selim han dan daha iyi bir han ve daha iyi bir padişah olurdu fakat aslında II. selim erken davrandı ölmemek için şehzade beyazid ı babasına: hükümdarım,baba beyazid seni tahtan inddirip tahta geçecek diyordu buna inanan I.süleyman han (kanuni) beyazid ı ördürcekti beyazid da ırak yada iran a kaçtı ordada bir şeyh mi ne aralarını osmanlıyla kötü yapmamak için beyazid ı eline verdi lakin beyazid babasına durmadan mektup gönderirirek böyle bir şey yok demişti (kanuni) sultan I.süleyman han buna inansada selim bunu yine engelledi ve sonuç I.süleyman han emretti beyazid ı gönder diye şeyh gönderdi beyazid ın çocuklarıda eşlerinini öldürüyor II. selim tahta geçtiği zaman devleti batırıyor.


 10. #10

  Yazar : Misafir

  cihangir doğumda YAŞANAN bir olay sayesinde kambur olmuş ve bazı kaynaklara göre ağabeyi şehzade mustafanın ölümünden kalp krizi geçirerek öldüğü belirtilmektedir.


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Hürremin Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 7 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.71 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Hürremin Oğlu Sultan Cihangir Kimdir?

cihangir sultan şehzade cihangir sultan cihangir sehzade cihangirin hastaligi neydi hürremin oğlu cihangir cihangir kimdir sehzade cihangir şehzade cihangir kimdir cihangir sultan hayatı şehzade cihangirin hayatı kanuninin oglu cihangir cihangir sultan kimdir kanuni nin oğlu cihangir kanuni sultan süleyman oğlu cihangir cihangir sehzade

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz