1. #1

  Sponsorlu Bağlantılar

  Fatih Sultan Mehmet Dönemi Önemli Olayları  Fatih Sultan Mehmet Dönemi Olayları
  2. Mehmet Dönemi özet
  Fatih Sultan Mehmet Dönemi kısaca


  Fatih Sultan Mehmed veya II. Mehmed , yedinci Osmanlı padişahı. Divan edebiyatında Avnî mahlasını kullanmıştır. Sultan II. Murad ve Hüma Hatun’un oğludur.
  Fatih Sultan Mehmet Dönemi Önemli Olayları
  İstanbul'u fethetmesinden sonra Ebû l-Feth (Fethin Babası) ve Fâtih lakabıyla anılmıştır.[İstanbul'un fethi, Orta Çağ’ın sonu Yeni Çağ'ın başlangıcı olmuştur.[4] Bundan dolayı Fatih, "çağ açan hükümdar" olarak da tanınır. İstanbul'un fethinden sonra Kayser-i Rum (Roma İmparatoru) ünvanını da kullanmaya başlamıştır.İstanbul'un fethiyle 1000 yıllık Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu son bulmuştur. Fatih, çıkardığı yasalarla devleti önemli ölçüde yeniden biçimlendirmiştir.


  Babasının ölümü üzerine tahta geçen Fatih Sultan Mehmed,daha önce 1444'de tahta geçmesine rağmen Haçlıların harekete geçmesi(Varna Savaşı) üzerine tahta yeniden II.Murat geçti.1451'de tekrar tahta geçen Fatih Sultan Mehmed,hiçbir padişahın yapamadığını yapmak istedi yani İstanbul'u fethetme kararı aldı.Hazırlıkları tamamladı ve İstanbul'u kuşattı.Harika planı ile surları yıkarak İstanbul'a girdi ve 1453'te İstanbul'u fethederek yeni bir çağ açtı.Bundan 3 yıl sonra Sırbistan'ı ele geçirdi fakat Belgrad'ı fethedemedi.1459'da Amasra,1460'da Sinop ve 1461'de Trabzon'u ele geçirdi.Bizans'ın yeniden kurulma amacını suya düşürdü.1462'de Eflak'ı topraklarına kattı.Ardından 1463'de Bosna Krallığı'nı ele geçirdi.Aynı senede Venedik donanması ile deniz savaşı başladı.Bu sırada 1472'de Boğdan ele geçirildi.1473'te Hersek Krallığı'da teslim oldu.Bu olaylardan sonra yenilgiyi kabul eden Venedik,barış istedi ve ilk kapitülasyonlar tanındı.Ege Adaları'nı fethetti.1473'te Otlukbeli Savaşı ile Akkoyunlu ordusunu hezimete uğrattı.1481'de sefere çıkmak üzere hazırlanan Fatih Sultan Mehmet,aslen bir yahudi olan Maesto Jakopo isimli bir doktor tarafından Venedik kışkırtması ile zehirlenerek öldürüldü.Cenazesini Seyh Muslihiddin Mustafa Vefa Efendi Hazretleri kıldırdı.Cenazesi Fatih Camii'ndedir.İlk altın parayı bastırdı.

  OĞULLARI
  II.Bayezid,Cem Sultan,Korkud,Mustafa
  KIZI
  Gevherhan Hatun

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : asdasda

  En önemlisi fetih sonrasında ise adaleti


 3. #3

  Yazar : Misafir

  Fatihe slm....Fatih Sultan Mehmet Dönemi Önemli Olayları


 4. #4

  Yazar : Misafir

  Fatih Sultan Mehmet Dönemi Önemli Olayları


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Fatih Sultan Mehmet Dönemi Önemli Olayları

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 5 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.80 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Fatih Sultan Mehmet Dönemi Önemli Olayları

fatih sultan mehmet dönemindeki önemli olaylar fatih sultan mehmet dönemi özet fatih sultan mehmet dönemi olayları fatih sultan mehmet fatih sultan mehmet döneminde yaşanan önemli olaylar fatih sultan mehmet zamanındaki önemli olaylar fatih sultan mehmet dönemi özeti fatih sultan mehmet dönemi önemli olaylar fatih sultan mehmet dönemi önemli olayları fatih sultan mehmet döneminin önemli olayları fatih sultan mehmet dönemi siyasi olayları fatih sultan mehmet dönemi kısa özeti fatih sultan mehmed dönemindeki önemli olaylar fetih döneminde önemli olaylar 2mehmet dönemi özet

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz