1. #1

  Yazar : Goksel çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ankara Kurtuluş Tarihi ve Başkent Oluşu  Ankara ne zaman kurtuldu
  Ankaranın Kurtuluşunun Tarihi
  Ankara'nın kurtuluş tarihi


  Ankara Kurtuluş Tarihi ve Başkent Oluşu

  Atatürk, Mondros Ateşkes Anlaşması imzalandıktan sonra, Padişah VI. Mehmet tarafından olağanüstü yetkilerle donatılarak 30 Nisan 1919 yılında 9. Ordu Müfettişliğine atadı.
  19 Mayıs 1919'da Refet Bey (Bele), Kâzım Bey (Dirik), Ayıcı Mehmet Arif Bey ve Hüsrev Bey (Gerede) ile birlikte Samsun'a çıktı. Burada Havza ve Amasya Genelgesi'ni yayınlayan ve Sivas ile Erzurum Kongresi'ni düzenleyen Mustafa Kemal, İstanbul Hükümeti ile Amasya Protokolü'nü imzalamıştır. Bu protokol üzerine Meclis-i Mebusan açılmıştır. Mustafa Kemal, meclis çalışmalarını daha yakından izleyebilmek için 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelmiştir.


  Ankara'ya gelmesinin nedenleri arasında buranın demiryolu ağına sahip olması, İtilaf Devletleri tarafından işgal edilmemiş olması, merkezi bir konumda bulunması ve Batı Cephesi'ne yakınlık gibi nedenler de etkili olmuştur. Meclis, 28 Ocak 1920'de oybirliği ile Misakımillî'yi kabul etmiştir.

  Bunun üzerine İstanbul işgal edilmiş ve meclis kapatılmıştır. Mustafa Kemal, 19 Mart 1920'de illere ve kolordu komutanlıklarına bir genelge göndermiş ve Ankara'da olağanüstü bir meclisin açılacağını duyurmuştur. Seçimlerin ardından 23 Nisan 1920'de TBMM açılmış ve hükümet kurulmuştur. Türk Kurtuluş Savaşı bu meclisten yönetilmiş, savaşın kazanılmasının ardından Lozan Antlaşması imzalanmış ve I. TBMM seçim kararı almış ve yerini II. TBMM'ye bırakmıştır. İnkılap Meclisi olarak da anılan bu meclis 13 Ekim 1923'te Ankara'yı başkent ilan etmiştir.

  kaynak: vikipedi

  PAYLAŞ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ankara Kurtuluş Tarihi ve Başkent Oluşu


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Ankara Kurtuluş Tarihi ve Başkent Oluşu

ankaranın kurtuluşunun tarihi ankaranin kurtulusu ankaranın kurtuluş tarihi ankaranın kurtuluşu ankaranin kurtulus tarihi ankaranın kurtuluşu tarihi ankara kurtuluş tarihi ankara ne zaman başkent oldu ankaranın kurtuluş günü ankara ne zaman başkent oldu vikipedi ankaranın kurtulusu ankara kurtulus tarihi ankaranin kurtulus yili ankara kurtuluş günü ankaranin kurtuluş tarihi

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz