1. #1

  Yazar : yenice çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Mustafa Kemal Atatürk ün 1.dünya savaşında savaştığı cepheler  1.Dünya Savaşında Atatürkün Savaştığı Cepheler
  Mustafa Kemal Atatürk ün 1.dünya savaşında savaştığı cepheler
  Birinci dünya savaşında Atatürk hangi cephelerde savaşmıştır
  1.dünya savaşında Atatürkün görev aldığı cepheler


  ÇANAKKALE SAVAŞLARI
  İngiliz ve Fransızların müttefikleri olan Rusya'ya boğazlar yoluyla yardım etmek istemeleri sebebiyle açılan Çanakkale Savaşları Türk Ordusunun kesin zaferiyle sonuçlanmıştır.18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazını geçmeye kalkan İngiliz ve Fransız donanması ağır kayıplar verince Gelibolu Yarımadası'na asker çıkarmaya karar verdiler. 25 Nisan 1915'te Arıburnu'na çıkan düşman kuvvetlerini, Mustafa Kemal'in komuta ettiği 19. Tümen Conkbayırı'nda durdurdu. Mustafa Kemal, bu başarı üzerine albaylığa yükseldi. İngilizler 6-7 Ağustos 1915'te Arıburnu'nda tekrar taarruza geçti. Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal 9-10 Ağustos'ta Anafartalar Zaferini kazandı. Bu zaferi 17 Ağustos'ta Kireçtepe, 21 Ağustos'ta II. Anafartalar zaferleri takip etti. Çanakkale Savaşlarında yaklaşık 250.000 şehit veren Türk ulusu onurunu İtilaf Devletlerine karşı korumasını bilmiştir.

  KAFKASYA CEPHESİ (DOĞU CEPHESİ)
  Öncelikle Enver Paşa nın Rusya ya taarruzu ile başlayan Kafkas harekatı iklim koşullarının elverişsiz olması sebebiyle Osmanlı Devleti nin başarısızlığıyla sonuçlanmış ve Rusya bazı bölgeleri Doğu Anadolu da ele geçirmiştir.Kaybettiğimiz asker sayısının 60- 65 bin civarında olduğu kesin olarak bilinmektedir.Tüm bunlara rağmen bazı çevrelerin 90 bin Türk askerini burada şehit göstermesi tamamen hayal ürünüdür. Özellikle Çanakkale savaşlarında Osmanlı Devleti nin başarılı olması ve Rusya nın savaştan çekilmesi üzerine Atatürk ün girişimleriyle doğuda Muş ve Bitlis Ruslardan geri alınmıştır.(1916)Şunu unutmamak gerekir ki Çanakkale savaşlarından sonra Atatürk Kafkas cephesine atanmıştır.Hatta doğuda 2. Ordu komutanlığı görevlerinde de bulunmuştur.

  SURİYE-FİLİSTİN CEPHESİ (SİNA-FİLİSTİN CEPHESİ)
  İngilizlerin Suriye-Filistin bölgesindeki işgali bölgede bulunan 7. Ordu Komutanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından durdurulmak istenmiştir.Ancak sınırlı sayıdaki askeri mevcut, özellikle Alman komutan General Liman von Sanders in Atatürk ile anlaşamaması, ayrıca Liman Von Sanders in stratejik hataları ve Arapların İngilizlerle işbirliği yapması bu cephede Osmanlı Devleti nin başarısız olmasına yol açmıştır.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : irem çevrimdışı

  1. dünya savaşında açılan cephelerin çoğunda galibiyet elde edilmiştir.


 3. #3

  Yazar : Ziyaretci

  Tarihsiz!

  Hanım efendi gidin biraz tarih okuyun.! Açılan Türk cephelerinden sadece bir tanesinde zafer elde edilmiştir oda Çanakkale Cephesidir! Diğer Cephelerde Yenilmişiz.! Lütfen bilip bilmeden konuşmayalımmm!


 4. #4

  Yazar : hoşbeşonaltı

  saolun tşkler Mustafa Kemal Atatürk ün 1.dünya savaşında savaştığı cepheler


 5. #5

  Yazar : OKUYUUN

  Akilda tutmak için okumalisiniz arkadaşlar :)

  1.dünya savaşinda savaştiği cepheler ==

  1.çanakkale
  2.kafkasya
  3.suriye ça-kaf-su veya ça-ka-su diye akilda tutun bence .Mustafa Kemal Atatürk ün 1.dünya savaşında savaştığı cepheler)


 6. #6

  Yazar : bernagül

  ziyaretçinin yaptığı yorumu çok beğendim irem hanıma çok güzel bir kapak oldu


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Mustafa Kemal Atatürk ün 1.dünya savaşında savaştığı cepheler

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Mustafa Kemal Atatürk ün 1.dünya savaşında savaştığı cepheler

1dünya savaşında kaybettiğimiz cepheler kaybettigimiz cepheler ataturkun savastigi cepheler gösteren harıta atatürkün savaştığı cepheler haritası mustafa kemalin bütün savaştığı cepheler mustafa kemalin savaştığı cepheler ataturkun savasdıgı cepeler atatürkün 1dünya savaşında savaştığı cepheler kısacası 1dünya savaşında mkemalin savaştığı cepheler ve bu cephelerde nasıl başarılar elde etmiştir m kemal in 1dünya savaşında savaştığı cephelerin haritaları osmanlı devletinin 1 dünya savaşında galibiyet kazandıgı cephe mustafa kemal atatürk ün savaştığı cepheler kısaca atatürkün savaşları 1dünya savaşında suriye cephesi atatürkünsavaşları

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz