1. #1

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ankara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri Neler?  Etnografya Müzesindeki Eserlerin İsimleri nelerdir
  Ankara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri

  Etnografya Müzesi Eserlerinin İsimleri nedir
  • Etnografya Müzesi, Türk Sanatının Selçuklu Devrinden zamanımıza kadar devam eden örneklerinin sergilendiği bir müzedir.
  • Anadolu nun çeşitli yörelerinden derlenmiş halk giysileri, süs eşyaları, ayakkabı, takunya örnekleri, Sivas yöresi kadın ve erkek çorapları çeşitli keseler, oyalar, çevreler, uçkurlar, peşkirler, bohçalar, yatak örtüleri, gelin kıyafetleri, damat tıraş takımları eski geleneksel Türk sanatının birer temsilcileridir.
  • Türklere özgü teknik malzeme ve desenlerle kendi içinde halı dokuma merkezlerinden Uşak, Gördes, Bergama, Kula, Milas, Ladik, Karaman, Niğde, Kırşehir yörelerine ait halı ve kilim koleksiyonu vardır.
  • Anadolu Maden sanatının güzel örnekleri arasında XV.Yüzyıldan kalma Memlük kazanları, Osmanlı şerbet kazanları, güğüm leğen, sini, kahve tepsisi, sahanlar, taslar, mum makasları vb. çeşitli madeni eserler vardır.
  • Osmanlı Devri yayları, okları, çakmaklı tabancalar, tüfekler kılıç ve yatağanlar, Türk çini porselenleri ve Kütahya porselenleri, tasavvuf ve tarikat ile ilgili eşyalar, Türk yazı sanatının güzel örneklerinden levhalar bulunmaktadır.
  • Türk ağaç işçiliğinin en güzel örneklerinden, Selçuklu Sultanı III. Keyhüsrev'in tahtı (13. yüzyıl), Ahi Şerafettin Sandukası (14. yüzyıl), Nevşehir Ürgüp ün Damsa Köyü Taşhur Paşa Camii mihrabı (12. yüzyıl), Siirt Ulu Camii Mimberi (12. yüzyıl) Merzifon Çelebi Sultan Medresesi Kapısı (15. yüzyıl) müzemizin önemli eserlerindendir.
  • VII. Dönem T.B.M.M. üyesi Besim Atalay ın müzeye armağan ettiği koleksiyonu çeşitli devirlere ait Türk sanat tarihlerini içermektedir.
  • Müzede özellikle Anadolu etnografya ve folkloru, sanat tarihi ile ilgili eserleri içeren bir ihtisas kütüphanesi bulunmaktadır.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Nida çevrimdışı

  Etnografyada bulunan eserlerin isimlerinide burada öğrenmiş oldum müze gezmeyi bir türlü sevemedim


 3. #3

  Yazar : Misafir

  site sıkıcıAnkara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri Neler?


 4. #4

  Yazar : Muhibbi çevrimdışı

  Ankara'da oturuyorum birkez gıtmışliğim yok açıkcası? Ankara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri Neler?Ankara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri Neler?Ankara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri Neler?


 5. #5

  Yazar : lşşllş

  Bunebe hiçbişey yokk Ankara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri Neler? :8


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ankara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri Neler?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Ankara Etnografya Müzesi Eserleri İsimleri Neler?

ankara etnografya müzesi eserleri etnografya müzesi eserleri ankara etnografya müzesi eserleri ve isimleri etnografya müzesi içindeki eserler etnografya müzesindeki eserler ankara etnografya müzesindeki eserler etnografya müzesi ndeki tarihi eserler etnografya müzesinin içindeki eserler etnografya müzesi eserleri adları etnografya müzesi eserleri isimleri etnografya müzesi eserleri ve bilgi etnografya müzesinin eserleri ankara etnografya müzesi ndeki tarihi eserler müze eserleri ve isimleri etnografya müzesindeki eserlerin isimleri

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz