1. #1

  Yazar : yosun çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Tüp Bebek Yaptırmadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Tiroit bezinin az çalışması veya fazla çalışması kadınlarda adet düzensizliği yapmakta ve gebe kalmayı önlemektedir.

  Gebe kalamamak veya kısırlık sorunu kadınlarda genellikle endometriozis denen rahim içini örten tabakanın hastalığı (% 11), rahim tüplerindeki hastalık (% 30) ve yumurtalıkların iyi çalışmaması (% 59) nedeniyle oluşur.

  Gebe kalamayan kadınların % 18’inde anti-TPO antikoru kanlarında yüksek
  olarak bulunur. Buna karşılık endometriozis isimli rahim hastalığı olan kadınlarda ise anti-TPO antikoru % 50’sinde, yani her 2 hastadan birinde yüksek olarak saptanır. Bu antikor yüksekliğinin gebe kalmayı nasıl önlediği tam olarak bilinmemektedir. Bilinen bir mekanizma bu antikorların tiroit bezinin az çalışmasına neden olduğu ve bu nedenle yumurtlamayı bozduğu şeklindedir.

  Anti-TPO antikoru yüksek olan kadınlarda ve tiroit bezi az çalışanlarda tüp
  bebek başarı oranı düşüktür. Bu nedenle bu kadınların tüp bebek işlemi öncesi tedavi edilmeleri gerekir.

  Tiroit bezinin az çalışması, adet sıklığını azalmakta ve adetlerde oluşan kanama miktarını artırmaktadır. Çok fazla oluşan adet kanamaları bu hastalıkta oluşan kan pıhtılaşmasındaki azalmaya veya kanın fazla sulanmasına bağlıdır.

  Hipotiroidisi olan kadınların % 23.4’ünde ise adet düzensizliği vardır.

  Tiroit bezi az çalışan kadınlarda cinsel istekte azalma olduğu gibi yumurtlama da bozulur ve gebe kalma şansı azalır. Hafif tiroit bezi yetmezliği olanlar (sadece TSH hormonu yüksek, fakat T3 ve T4 hormonu normal olanlar) gebe kalsalar bile düşük sıklığı fazladır.

  Yukarıda belirtilen nedenlerle tüp bebek için başvuracak bayanlar veya kısırlık problemi olan kadınlar mutlaka TSH, T4 ve anti-TPO antikor ölçümlerini yaptırmalıdırlar.

  _________________________________
  Tüp Bebek Yaptırmadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler


  İçimde o kadar masumsun ki..
  seni yaşatmak adına nasıl bir direnişi üstlendiğimi kimse
  anlamasa da aldırmıyorum artık..

  PAYLAŞ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Tüp Bebek Yaptırmadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Tüp Bebek Yaptırmadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

tüp bebek yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler tüp bebek yaptırmadan önce nelere dikkat edilmeli tüp bebek yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler tüpbebek yaptırmadan önce tupbebek yaptirirken nelere dikkat etmeliyiz tüp bebek yapmadan önce dikkat edilecekler tüp bebek yaptırırken yenmesi gerekenler tüp bebek yaptirmadan önce dikkat edilmesi gerekenler tüp bebek yaptırmadan önce gereken şeyler tup bebek yapmadan once nelere dikkat etmek gerek tiroit bezinin az calismasinda dikkat edilmesi gerekenler

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz