1. #1

  Yazar : _tugba_ çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları

  Büyük önder Mustafa Kemal Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anısını arıyorum bu tür yazılar olanlar paylaşırsa sevinirim.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat çevrimdışı

  ÖĞRENİM HAYATI
  Küçük Mustafa, Şemsi Efendi İlkokulu'ndan sonra bir süre Selânik Mülkiye Rüştiyesi'ne devam etti ise de Kaymak Hafız adlı Arapça öğretmeninin kendisine haksız yere sopa ile vurması üzerine bu okuldan ayrıldı ve Askerî rüştiyeye giden bir komşu çocuğunun giyimini ve genel olarak subayların kılığını pek beğenen küçük Mustafa, askerî rüştiiyeye girmek ister; askerlikten ürken annesi ise bunu istemez, ancak Mustafa bir akrabasının delaletiyle okulun kabul zamanında askerî rüştiyeye gidip imtihan verir ve okula alınır (1893). Böylelikle annesine karşı bir olup-bitti yapmış ve kendisine en uygun gelecek yola girmiş bulunur. Yazları, dayısı Hüseyin Efendi'nin yanına gider, okul zamanına kadar çiftlikte kalırdı. Mustafa bu okulu gerçekten sevmişti. Arkadaşları arasında zekâsı ve üstün yetenekleri ile kısa zamanda kendisini gösterdi ve öğretmenlerinin sevgisini kazandı; öğretmenleri neredeyse kendisine bir arkadaş muamelesi yapma gereğini hissetmişlerdi.
  Bu okulda matematik öğretmenliği yapan Yüzbaşı Mustafa Efendi, genç öğrencisinin yetenekleri ve zekâsı karşısında sınıftaki diğer Mustafa'larla aralarındaki farkı belirtmek üzere öğrencisinin adının sonuna " Kemal " ismini ilâve etti. Artık genç öğrenci Mustafa Kemal olmuştu.
  Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları
  Mustafa Kemal, Selânik Askerî Rüştiyesi'ni bitirdikten sonra 1896 yılında Manastır Askerî İdadisi'ne girdi.Manastır Askerî İdadisi
  Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları
  Ömer NaciFethi Okyar
  Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları
  Burada Ömer Naci ile arkadaşlık yaptı. İlerde ünlü bir hatip olarak tanınacak olan bu kişi, Mustafa Kemal'in hitabet ve edebiyat sevgisinde etkin rol oynadı. Yakın arkadaşlarından biri olacak olan Ali Fethi ( Okyar ) de bu okulda öğrenci idi. Genç Mustafa Kemal, askerî öğreniminin yanı sıra yabancı dil öğrenimini de ihmal etmiyor yazları izinli olarak Selânik'e döndüğü zaman Fransızca dersleri alıyordu.
  Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları
  Genç Mustafa Kemal, Manastır Askerî İdadisi'ni de başarı ile bitirerek 13 Mart 1899 tarihinde İstanbul'da Harp Okulu'na girdi. 3 senelik başarılı bir Harbiye öğreniminden sonra 10 Şubat 1902'de bu okulu Teğmen rütbesiyle bitirdi ve öğrenimine Harp Akademisi'nde devam etti. 1903 yılında Üsteğmen olmuştu.
  Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları
  11 Ocak 1905 tarihinde de Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisi' nden mezun oldu.
  Harp Okulu'nda ve Harp Akademisi'nde de zekâsı, yetenekleri ve üstün kişiliği ile kendisini arkadaşlarına ve öğretmenlerine tanıtmış, onların içten sevgi ve saygısını kazanmıştı. Askerlik derslerine büyük ilgisi yanında matematiğe, edebiyata ve güzel söz söylemeye karşı da merakı ve eğilimi vardı. Harbiye'de ve Harp Akademisi'nde, memleket ve millet davaları ile ilgilenmesi, düşüncelerini cesaretle ifadeden çekinmemesi sebebiyle aydın ve inkılâpçı bir subay olarak tanınmıştı. Devir istibdat idaresi idi ve bu davranışları aleyhine olabilirdi; ancak çevresince gerçekten çok sevilişi, düşüncelerinde samimi oluşu, onun herhangi bir tertibe kurban gitmesini önlemişti. Bununla beraber Harp Akademisi'nden mezuniyetini izleyen günlerde istibdat ve padişahlık rejimi aleyhindeki düşünceleri ve durumu, şüphe çekerek birkaç ay İstanbul'da tutuklu kaldı; sonra bir nevi sürgün olarak vazife ile 5 Şubat 1905 tarihinde Suriye bölgesine, Şam'a atandı.


 3. #3

  Yazar : Misafir

  sağolunnn


 4. #4

  Yazar : angel çevrimdışı

  Atatürk çok küçük yaşlarda okul hayatına başlamıştır


 5. #5

  Yazar : Misafir

  ya hepsi bi bütünmü yoksa parça parçmaı onun hakkında bilgilendirirmisnzz Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Atatürkün Öğrenim Hayatıyla İlgili Anıları

atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili bir anısı atatürkün öğrenim hayatını konu alan bir anı atatürkün öğrenim hayatı atatürkün öğrenim hayatını konu alan bir anısı atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili anıları kısa atatürkün eğitim hayatı ile ilgili anıları atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili anıları atatürkün öğrenim hayatını konu alan bir anısı kısa atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili anıları kısa yazı ataturkun ogrencilik anilari atatürkün hayatı ile ilgili görseller atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili anısı atatürkün okul hayatıyla ilgili anıları atatürkün öğrenim hayatını konu alan kısa bir anısı atatürkün öğrenim hayatını konu alan bir anısını

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz