1. #1

  Yazar : KöpekSever

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kangal yavrusu nasıl beslenir

  Uzun süredir köpek beslemek istiyorum. Araştırmalarım sonucu kendime en yakın dost olarak Kangalların olacagına karar verdim.

  Sizce kangal yavrusu nasıl beslenir ? bunun hakkında bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  Kangal yavrusu nasıl beslenir KöpekSever Nickli Üyeden Alıntı Kangal yavrusu nasıl beslenir
  Uzun süredir köpek beslemek istiyorum. Araştırmalarım sonucu kendime en yakın dost olarak Kangalların olacagına karar verdim.

  Sizce kangal yavrusu nasıl beslenir ? bunun hakkında bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum.

  Kangal Çoban Köpeği
  Kangal Köpeği
  Beslenme
  Gebe ve Laktasyondaki Köpeklerin Beslenmesi
  Köpeklerde fötüs, uterus, plesanta ve memelerdeki en büyük gelişme toplam 9 hafta süren gebeliğin son üç haftasında meydana gelir. Gebeliğin ilk dört haftasında normal beslenmeye devam edilmeli, 5. ve 60. haftadan itibaren yiyecek miktarı her hafta % 10 düzeyinde arttırılarak doğum esnasında % 50'ye kadar arttırılmalıdır.
  Fazla sayıda yavru taşıyan gebe Kangal köpeklerinde gebeliğin son 7-10 gününde iştahsızlık görülebilir. Bu durumda azar azar ve lezzetli yiyecekler vermek faydalı olabilir. Gebeliğin son üç haftalık döneminde uterusun büyümesiyle karın hacmi daraldığı için gebe köpekler günde üç kere beslenmelidir. Gebelik süresince enerji gereksinimi ortalama % 20 artar. Gebelik ve doğum sırasında taze karaciğer, haftada iki-üç defa 15-30 g miktarında verilerek; oldukça etkili bir takviye yapılabilir. Keza protein düzeyinin %2-4 oranında arttırılması yavrularında daha güçlü olmalarını sağlar.
  Anne köpek, doğumu izleyen birkaç gün yemek defekasyon ve işeme gereksinimleri dışında yavruların yanında olmayı ister. Laktasyon dönemi ortalama 6 haftadır. Kolostrum (ağız sütü) bir-üç gün salgılanır ve bunu giderek çoğalan normal süt izler.
  Süt salgısı 5.-6. Haftaya kadara artar, sonra azalır. Laktasyon döneminde normal bir süt verimi için ana optimum düzeyde beslenmelidir. Gıda alımı doğumdan sonra artarak, doğumdan 3-4 hafta sonra maksimuma ulaşır.
  Ergin Köpeklerin Beslenmesi
  Ergin Kangal köpekleri günde bir defa hep ayn saatlerde beslenmelidir. Orta boy bir köpek için yaklaşık 2 kg'lık bir diyet düzenlenir. Böyle bir diyetin yaklaşık 1/3 'ü et, 1/3 ü tahıl ve sebze karışımı 1/3'ü de su şeklindedir. Diyetin miktarı hayvanın canlı ağırlığına, kondisyonuna ve yaptığı işe göre ayarlanmalıdır. Örneğin köpek zayıf ise ya da fazla çalışıyorsa ilave olarak bir miktar süt, 1 yumurta, bir miktar sebze veya tahıl verilmelidir.
  Ergin köpeklerde halk arasında yal denilen arpa ununun sıcak su ile hamur haline getirilmesiyle elde edilen mamülden günde 2 kg kadar verilir. Buna ilaveten günde 25 gr. Et, haftada 3 kere haşlanmış ve fazla sert olmayan kemik verilir.
  Köpekler için karma örnekleri
  Yem Maddesi
  1. Karma %
  2. Karma %
  Mısır Unu
  35
  35
  Buğday Kepeği
  12
  17
  Buğday Unu
  15
  10
  Et-kemiği Unu
  12
  22
  Balık Unu
  10
  14
  Süt Tozu
  14
  -
  Kemik Unu
  1
  1
  Tuz
  1
  1

  Bu karmalar özellikle toplu köpek yetiştirilen işletmeler için uygun, ucuz karmalardır. Bunlardan günde bir öğünde:
  10 Kg ağırlığında bir Köpek için
  750
  gr
  15 Kg ağırlığında bir Köpek için
  1.000
  gr
  20 Kg ağırlığında bir Köpek için
  1.200
  gr
  30 Kg ağırlığında bir Köpek için
  2.000
  gr
  40 Kg ağırlığında bir Köpek için
  2.500
  gr

  miktarlarında et suyu, sebze suyu veya süt gibi sıvılarla ıslatılarak verilir. Buna ilaveten hayvanların önüne haşlanmış sebzeler konur. 1. karmanın gebe ve laktasyondaki dişilere ve sütten yeni kesilen yavrulara verilmesi tavsiye edilmektedir.
  Rasyon hazırlanırken dikkat edilecek en önemli nokta, unu ince un halinde öğütülmesidir. Çünkü iri taneli unlar köpekler tarafından öğütülememektedir.
  Çalışan Köpeklerin Beslenmesi
  Bu köpeklere dengeli, enerji düzeyi ve sindirilme derecesi yüksek ve lezzetli bir diyet hazırlanır. Bunun 1/4 ü veya 1/3 ünün işten önce, kalanının işten sonra verilmesi tavsiye edilir. Yine şişmanlamaya yol açmayacak şekilde esas diyete ilaveten bazı hafif yiyecekler vermek yararlı olabilir.
  Çalışan ergin köpekler için bir diyet örneği:
  Et : 750 gr
  Sebze :400 gr
  Yulaf unu: 250 gr
  Mısır unu : 250 gr
  Arpa unu:400 gr
  Tuz :3 gr

  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 3. #3

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Kangal köpegi Yal ile beslenir. Yalsız Kangal özelliklerini taşıyamaz.


 4. #4

  Yazar : cavss çevrimdışı

  Kangallı Soner Çabuk var kendisinde çok iyi kanlar var Adanada yaşar size tavsiyem iletişime geçin ben bir tane köpek aldım şimdi eşşek kadar oldu Kangal yavrusu nasıl beslenir


 5. #5

  Yazar : arzu. çevrimdışı

  Soner ÇABUK dediğiniz Kangallımı soyadı yabancı gelmiyor, Abdullah Çabuk'mu babası halburören köyünden. Telefonu varsa ekleyebilirmisiniz.


 6. #6

  Yazar : pepe çevrimdışı

  Kangal yavrusu itina ile beslenmelidir.


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kangal yavrusu nasıl beslenir

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Kangal yavrusu nasıl beslenir

kangal yavrusu nasıl beslenir yavru kangal nasıl beslenir 1 aylık kangal yavrusu nasıl beslenir kangal yavrusu ne yer yavru kangal ne yer kangal yavruları nasıl beslenir yavru kangal beslenmesi kangal ne yer yavru kangal köpekleri nasıl beslenir kangal yavrusu beslenmesi kangal yavrusu nasıl beslenmeli kangal köpek yavruları nasıl beslenir yavru kangallar nasıl beslenir kangal nasıl yetiştirilir kangal yavrusu nasıl yetiştirilir

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz