1. #1

  Yazar : Anne Adayı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Adet Gecikmesi kaç gün olur

  Normal devam adet bir süredir bozuldu bu normalmidir?
  Bu geçikme ne kadar sürecektir?

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : elif_92 çevrimdışı

  Normal bir kadında siklüsler fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalı. Yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse doktor tarafından değerlendirilmelidir.


  Neden kaynaklanır?
  Adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. Aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması veya folikül persistensini yaşarlar. Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez.

  Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir. Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir ve karmaşık bir yapı içerisinde olabilirler. Bunlar içerisinde en sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturuyor.

  Tanı nasıl konuyor?
  Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayene ve ultrasonografi ile tanı koyar. Detaylı yapılacak olan hormon profili analizi de teşhisin en önemli parçasını oluşturur. Bazı hormon metabolizması bozukluklarında doktor ilave birtakım tahlillere ve testlere başvurabilir. Hatta röntgen filmi ve bilgisayar tomografi de tanı için gerekebilir.

  Nasıl tedavi edilir?

  Tedavi şekli, bulunan patolojiye göre değişir. Tiroid hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroid hormonu verilir. Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda, salgılamayı kesici ilaçlar verilir. Polikistik over sendromunda ise sadece kilo vermeyle bile adetler düzene girebilir. Ayrıca progesteron hormonu veya doğum kontrol haplarıyla da tedavi mümkün olabiliyor.

  Tedavi edilmemesi ne gibi sonuçlara yol açar?
  Sürekli östrojen hormonu etkisi altında kalan rahim içini döşeyen endometrium tabakası her ay düzenli dökülüp adet kanaması şeklinde atılmadığı için sürekli kalınlaşır. Uzun yıllar içersinde bu durum rahim kanseri oluşumu riskini arttırmaktadır. Ayrıca adet gecikmeleri tedavi edilmezse gebelik oluşumu gecikir veya gerçekleşmez. Adet gecikmesine neden olan yumurtalıkta kistik bir durum sözkonusu ise tedavisi gecikmiş olur.


 3. #3

  Yazar : nesli çevrimdışı

  Adet Gecikmesi kaç gün sürer çok sorulan bir soru teşekkürler cevaplar için


 4. #4

  Yazar : cemre çevrimdışı

  Bazen 3 gün bazen 10 gün bazen 1 ay bu yapıya göre degişmezmi canlarım.


 5. #5

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Bu geçikme kişinin metabolizmasına göre değişir.. Araştırmalara göre 3. 5, 7 , 10 gün gibi değişimler meydana gelmekte.


 6. #6

  Yazar : Misafir

  adet gecikmesi 28 gün süremi


 7. #7

  Yazar : irem çevrimdışı

  Adet gecikmesi bazen 1-2 ay bile sürebiliyor


 8. #8

  Yazar : Ziyaretci

  adet geçikmesi kaç gün olur?

  ben adetimin geçen aya kadar düzenliydi sonra birden 2 3 gün geçikme den sonra adet oldum şimdi gene aynı durum söz konusu ama normal de karnım ağrır adet belirtilerinde olduğugibi bazı yerlerim ağrırdı ama şimdi bu yok bir kaç gün karnım ağrıdı bende geçikmez bu sefer diye sevindim ama gene bişi yok ilk defa böle bişi oluyor. geçen adetim de bu zamanlarda olmuştum ama şimdiki geçikmesinden dolayı daha çok korkuyom normalde geçikme tam olarak kaç gün sürer? öğrenci olduğum için normal de düzenli yemek yiyemiyorum bazen bir öğünle geçiştiriyorum. şu aralarda baya düzensiz beslendim bundan kaynaklanabilrmi.? bide bende kanslızlık ta var ama bu güne kadar hep normal düzen de giderdi niye böle bişi oldu.?


 9. #9

  Yazar : Ziyaretci

  ben şuana kadar düzenli adet görüyordum fakat 3 gün geçikti ve hala olmadım acaba ne yapmalıyım?


 10. #10

  Yazar : pepe çevrimdışı

  Adet gecikmesi şu kadar gündür diyemeyiz bazen stresli olur bayanlar bir ay bile gecikme yaşanabilir


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Adet Gecikmesi kaç gün olur

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 5 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 2.60 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Adet Gecikmesi kaç gün olur

adet neden gecikir adet kaç gün gecikir adet ne kadar geçikebilir adet kaç gün gecikebilir adet ne kadar gecikir adet gecikmesi kaç gün olur adet gecikmesi kaç gün sürer adet gecikmesi en fazla kaç gün sürer adet gecikmesi ne kadar sürer adet gecikmesi en fazla kaç gün olur adet geçikmesi en fazla kaç gün kadınlarda adet gecikmesi en fazla kaç gün olur adet geçikmesi neden olur adet kac gun gecikir 10 gün adet gecikmesi normal midir

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz