1. #1

  Yazar : ismail çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?  Biberiye ve Biberiyenin Faydaları
  Biberiye banyosunun faydası
  Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

  Biberiye her daim elinizin altında olsun!
  Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?
  Et yemeklerinin vazgeçilmezi biberiye sağlık yönünden de oldukça etkili bir bitkidir

  Biberiye her dönem yeşil kalan bir bitkidir. Koyu yeşil renkteki diken görünümlü yapraklarıyla bilinen biberiye özellikle et yemeklerinde bolca tercih edilir.

  Biberiyenin hafızayı kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Kas ağrılarını rahatlatır ve sinir sistemini harekete geçirir. ayrıca sindirim sorunları için de kullanılır. Böbrek sorunu çekenlerde idrar sıklığını arttırır ve böbreklerin çalışmasını tetikler.

  Sinirleri yatıştırıcı etkisinin yanı sıra tansiyonu düşürdüğü, ağrıyı azalttığı ve stresi ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

  Kötü huylu hücrelre karşı vücudu koruduğu bilindiği için kanser hastalarında kullanımı desteklenir. Güçlü antioksidan özelliğine sahip olduğu için hücreleri işgal eden zararlı kimyasalları etkisiz hale getirir. güçlü yapısıyla bakterileri de öldüren biberiye özellikle sindirim sistemini korumada etkilidir.


  Biberiye ve Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

  Antispazmodik etkisi vardır.

  Biberiye otu sindirim sistemi sorunlarına karşı kullanılır. Mide ve bağrısakları uyarır.

  Kronik dolaşım problemlerinde kullanılan bir bitkidir. Biberiye yağı koku sinirini ve trigeminus duyu siniri uçlarını uyararak refleks yolla solunum ve dolaşımı uyarırıcı etki gösterir.

  Phytotherapy Research 2010 Ağustos sayısında yayınlanan bir çalışmada biberiyenin dolaşım sistemini uyarıcı etkisi tespit edilmiştir.

  Sabah yorgunluğundan ve üşümekten şikayet eden kişiler biberiye preparatlarından yararlanabilirler.

  Oxford Journals, 2002 şubat sayısında yayınlanan çalışmaya göre biberiyedeki carnosol maddesi anti-kanserojen özelliğe sahip.

  2007 yılında Onkology Reports adlı bilimsel dergide yayınlanan bir hücre çalışmasının sonucuna göre biberiye ekstresinde bulunan carnasol adlı madde meme kanseri hücrelerinin üremesini engellemiştir.

  2007 de Kanada da yapılan bir çalışmada biberiye ekstresinin farklı kanser hücre kültürleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve insan lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde deneysel olarak etkili olduğu saptanmıştır.

  Romatizma ağrılarına karşı biberiye yağı haricen kullanılabilir.

  Baş ağrısı ve migreni hafifletebilir.

  Kan şekerini düşürücü ve kanı sulandırıcı etkisi vardır.

  Saç dökülmesini önleyici ve saçı besleyicidir. Yağlı saçların temizlenmesi için biberiyeden yararlanılabilir. Biberiye özlü şampuan ve saç kremleri mevcuttur.

  Hafızayı güçlendirir. 144 sağlıklı insan üzerinde yapılan bir bilimsel çalışmada, biberiye uçucu yağının öğrenme ve algılama fonksiyonlarına olan etkisi araştırılmış ve biberiye yağının hafızayı güçlendirici etkisi saptanmıştır (koklama ya da masaj şeklinde kullanımı)

  Almanyadaki E Komisyonu biberiye yaprağının hazımsızlık, düşük tansiyon, fonksiyonel dolaşım şikayetleri, kas ağrısı ve yumuşak doku romatizmasında(banyo) kullanılabileceğini belirtmiştir.
  Biberiye Nasıl Kullanılır?

  Sıvı ekstre, kapsül, tentür ve çay olarak kullanılabilir. Uçucu yağı sadece haricen kullanılmalıdır.
  Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

  Biberiye Çayı : 2 çay kaşığı ince kıyılmış biberiye 1 bardak kaynar suyla haşlanır ve 10 dk demlendikten sonra süzülerek içilir. Günlük olarak 2-3 bardak içilebilir.

  Biberiye Banyosu : 50 gr biberiye 1 litre suda kaynama derecesine kadar ısıtılır. 25-30 dk demlenir süzüldükten sonra banyo suyuna eklenir. Uyarıcı etkisi nedeniyle geceleyin yapılması tavsiye edilmez.
  Biberiye Zararları Varmıdır?

  Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez.

  Hamileler kullanmamalıdır. Biberiye bitkisinde yer alan oleanolic asit düşük yapma riskini fazlalaştırır.

  Biberiye yağı dahilen kullanılmamalıdır. Düşük dozları böbrek mide proplemlerine yüksek dozu ise zehirlenmeye yol açar.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : irem çevrimdışı

  biberiye çayını sindirim sistemim için kullanıyorum çok iyi geliyor


 3. #3

  Yazar : Ruhsar çevrimdışı

  Biberiye çayını ninem tansiyon için kullanıyor oda çok memnun

  Her Ruhu Saran Bir Sar vardır :)

 4. #4

  Yazar : Misafir

  Bende içiyorum biberiye çayını ödem söktürmesi ve zayıflama için 3 gün oldu kullanmaya başlayalı. ödem söktürüyor hakikaten. Zayıflarsam da yazıcam. Bi 5 kilo fazlalığım var.


 5. #5

  Yazar : Misafir

  zayıfadın mı ? benim sürekli kan şekerim düşüyor biberiye çayını içebilirmiyimki


 6. #6

  Yazar : Şuşu çevrimdışı

  Biberiyeyi et yemeklerimde sıklıkla kullanıyorum


 7. #7

  Yazar : Misafir

  Zayiflatiyor biberiye cayi, hibiskus cayi da oyle.. her ikisini bol bol icerseniz ayda 2 kilo
  zayiflayabilirsiniz.


 8. #8

  Yazar : Misafir

  Yukaridaki yazida tansiyonla ilgili tutarsizlik var. Yazinin en basinda "Sinirleri yatıştırıcı etkisinin yanı sıra tansiyonu düşürdüğü," yaziyor altta da "Biberiye tansiyon yükselmesine neden olabileceğinden yüksek tansiyon sorunu olanlara tavsiye edilmez." yaziyor. Hangisi dogru?


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 4 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.50 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

biberiye çayının faydaları biberiye çayı biberiye çayı faydaları biberiyenin faydaları biberiye çayının faydaları nelerdir biberiye cayinin faydalari biberiyenin faydaları nelerdir biberiye çayı zayıflatırmı biberiye faydaları biberiye otunun faydaları biberiye çayi biberiye cayi faydalari biberiye çayı nasıl yapılır biberiye çayının zararları biberiye çayı faydaları nelerdir

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz