1. #1

  Yazar : Mavi çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

  Karadut Pekmezi Nelere İyi Geliyor?
  Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir
  Karadut Şurubunun Faydaları nelerdir

  Karadut Pekmezi Ve Faydaları
  Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

  Karadut, Az olgun meyveleri kırmızı ve koyu kırmızı, çok olgun meyveleri siyahımsı kırmızı olan sulu, asidik-Ekşi dutlar Karadut" olarak tanımlanır. Diğer dutlardan ayrılan en belirgin özelliği bol sulu ve eşsiz şeker asit dengesi yani aromasıdır. Karadutun yöresel isimlerinde de çeşitlilik gözlenir. Örneğin karadut; Tokat-Erbaa taraflarında ekşiare", Kahramanmaraş, Malatya ve çevrelerinde urumdut", Manisa dolaylarında şurupluk dut" ve Hatay-Antakya civarında tuti" olarak adlandırılır. Pakistan'da Urduca dilinde toot" olarak, ingilizcede ise yine karadut anlamında black mulberry" olarak adlandırılır. Karadutun taze tüketimi raf ömrünün sınırlı olmasından dolayı çok azdır. Daha çok meyve suyu, reçel, marmelat, özellikle Kahramanmaraş'da dondurma ve Şebinkarahisar'da karadutpekmezi yapılarak değerlendirilir. Bu amaçla hasattan sonra meyveler hemen işlenmeyecekse şoklama ünitelerinde kullanılacağı zamana kadar bekletilir.
  Karadut meyvesi çok güçlü bir antioksidan içer. Bu güçlü antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği flavonoidler sayesinde kalbi koruyucu , yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor.
  Karadut Pekmezi;
  Karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitkidir. Betakaroten (A vitamini) ihtiva eder. Fakat mevsimi çok çabuk geçtiği için en bol olan zamanlarında kaynatılarak karadutpekmezi yapılır. Sağlık ve gençlik iksiri olan karadut pekmezi 'ni düzenli olarak tüketmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Karadut Pekmezinin faydaları saymakla bitmez. İçerisinde yüksek miktarda Demir elementi vardır.

  Karadut Pekmezinin Faydaları;

  <-> Yüksek miktarda demir ( Fe ) içerdiğinden kansızlıkta destekleyici gıda olarak kullanılmaktadır.
  <-> Anne sütünü artırır.
  <-> Halsizliği, aşırı yorgunluğu giderir.
  <-> Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına tavsiye edilir.
  <-> Kanı temizler anemi hastalarına tavsiye edilir.
  <-> Kan basıncını düşürür.
  <-> Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalıdır.
  <-> Mide salgılarını arttırır.
  <-> Sindirim sistemini düzenler.
  <-> Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
  <-> Kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabilir.

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Şaban çevrimdışı

  kara olan herşeyi yararı çok oluyor nedense


 3. #3

  Yazar : Rabba çevrimdışı

  Karadut yerdik çok küçüktü ellerimiz, ve kirlenir di sonra çıkmaz dı o günler çok güzeldi...


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 9 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.67 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Karadut Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

karadut pekmezi karadut pekmezinin faydaları karadut pekmezi faydaları karadut pekmezinin faydaları nelerdir kara dut pekmezi dut pekmezinin faydaları karadut pekmezinin faydalari siyah dut pekmezinin faydaları karadut pekmezin faydaları kara dut pekmezinin faydaları kara dut pekmezinin faydalari kara dut pekmezi faydaları karadut pekmez faydaları karadut pekmezi faydalari karadutun pekmezi faydaları

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz