1. #1

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kabak Çekirdeğinin Faydaları

  Yapılan araştırmalarda Kabak Çekirdeginin faydalarının çok fazla oldugunu ögrendim. Kabak çekirdeginin ilacı avrupada marketlerde ve eczanelerde satılmaya başlamış.

  Kabak çekirdeği birçoğumuzun zevkle yediği bir kuruyemiş. Aslında yine bir çoğumuzun da bilmediği bir sağlık kaynağı.
  Kabak Çekirdeğinin Faydaları
  Kabak çekirdeği ciddi bir bağırsak kurdu düşürücüdür. Tuzsuz tüketildiğinde çok hızlı ve etkili bir şekilde tenyanın dökülmesine neden olur. Bunun için çocuklarda 40g büyüklerde 100g tuzsuz kabak çekirdeği yeterlidir.

  Kabak çekirdeğinin asıl mucizesi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili. Şu an kabak çekirdeğinin BPH'ı azalttığı hatta önlediği tıbben kanıtlanmış ve kabul görmüş durumda. Yine BPH'la bağlantılı ortaya çıkabilecek idrar yolları bozukluklarına da faydalı. Bu mekanizma phystosterin denen bir madde sayesinde oluyor.
  Kabak çekirdeği karotenoid içeriyor. Yapılan araştırmalar karotenoidden zengin beslenen erkeklerin BPH riskinin düşük olduğunu gösteriyor.

  Kalın bağırsak kanseri riskini azaltıyor. Ayrıca içerdiği E vitamini ile hücre zarının> oxide olarak b ozulmasını önlüyor. Sağlıklı hücreler kanserde önemli rol oynuyor. Yine E vitamini geç yaşlanmamızı ve yaşlılığımızı genç gibi geçirmemizi sağlıyor.
  Lif içeriği de kanserle işlikli. Lifli gıdalar kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. Su tutup şişerek tokluk hissi veriyor. Bu sayede hem bağırsaklar normal çalışıp sıkıntı yaratmıyor hem de diet yapmış oluyorsunuz. Ama en önemlisi kabızlık önlenince antioksidan yani kanser yapan maddeler bağırsaklarda daha az kalıyor bu da kanser riskini azaltıyor.

  Kabak çekirdeği mineraller, esansiyel yağlar ve proteinler bakımından zengin. Ayrıca içinde kemikler ve iştah için önemli bir madde çinko var. Bir bardak kabak çekirdeği günlük çinko, demir ve E vitamini ihtiyacımızın tamamını, yarım bardak kabak çekirdeği ise günlük magnezyum ihtiyacımızın tamamını karşılıyor.

  Omega 3 ve omega 6 içeriği beyin fonk siyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiliyor. Arjinin adlı amino asit sayesinde nitrit oksik oluşumu ile damarların esnemesi ile ereksiyon ve kalp problemlerinde kullanılma potansiyeli yüksek olduğundan bu alanla ilaç yapım çalışmaları sürüyor.


  Fosfor içeriyor. Fosfor kemik oluşumuna yardımcı oluyor, böbrek fonksiyonlarını düzenliyor. Sağlıklı kemikler kemik kanseri riskinin azalması anlamına geliyor.

  Özellikle erkeklerde belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kemik erimesini önlüyor yahut azaltıyor.

  Doymamış yağ oranı yüksek olduğundan kandaki trigliseridi düşürüyor yani kolesterol sıkıntısının çözülmesine yardımcı oluyor. Yine bu mantıkla ve phystosterin maddesinin de yardımıyla damar kanserine iyi geliyor.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi -kabak.cekirdegi.jpg  
  PAYLAŞ
  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 2. #2

  Yazar : tatlıbela çevrimdışı

  Biliyormusunuz Kabak çekirdeği kelimenin tam anlamıyla çebinizdeki doktor reçetesi.

  Lifi bol bir sebze olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken sebzelerdendir. Kabak sebzesi potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir.

  Kabak bedeni temizler, sinirleri yatıştırır.

  Besin değerinin kaybolmaması için kabağın buğuda pişirilmesi önerilir.Kavrulan çekirdekler, diğer çekirdekler arasında en fazla besleyici ve lezzetli olanıdır.. Sarı-beyaz renkte bir kabuk içinde bulunan kabak çekirdekleri kabuksuz olarak da üretilir.

  Kabak çeçirdeğinin faydaları
  *Mineraller, esansiyel yağlar ve protein bakımından zengindir.
  *Solucan düşürme özellikleri vardır. Şerit solucanları ve diğer solucanları iyi bir defedicidir.
  *Çinko içeriği, kabak çekirdeğini genellikle erkek ve kadın verimliliği için özellikle önemli yapar.
  *İyi huylu prostatı büyümüş erkeklerin prostatının büyümesini durdurmak için kullanılır.
  *Mesane iltihabı veya idrar tutulması gibi ikinci derecede böbrek rahatsızlıklarında da kullanılır.
  *Kabak çekirdeği, büyümüş prostat veya prostat kanserinin mesaneden idrar çıkışını engellediği zaman gelişebilecek idrar yolları zorluklarından kurtarır.
  *Eskiden beri ev ilaçları olarak mide bulantılarında ve deniz tutmalarında da kullanılmıştır
  Kabak çekirdeğinin hangi zenginlikleri var?
  *Kabak çekirdeği, minerallerin mükemmel bir kaynağıdır.
  *Bir bardağın ¼ ünü dolduracak kabak çekirdeği çinkonun tavsiye edilen günlük alımının %20 sini, magnezyum ve manganezin ise %50 sini sağlamaktadır.
  * Bazı B vitaminlerini içerdiği gibi kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç olan K vitaminini önemli bir miktarda da içermektedir.
  * Yağ içeriğine gelince, kabak çekirdeği, hormon dengesi, beyin fonksiyonu ve cilt sağlığı için ihtiyaç olan omega 3 ve omega 6 esansiyel yağlarını birlikte almak için iyi bir kaynaktır.
  Özellikle kimler yemelidir?
  • Prostatı büyümüş kimseler
  • Kısırlık veya hormonal dengesizliği olan kimseler
  • Solucan ve tenya bulunan kimseler
  • İdrar tutukluğu olan kimseler
  • Mesane iltihabı olan kimseler
  • Kemik erimesi olan kimseler Önerilen kullanma şartları ve miktarlar Kabak çekirdeği, çerez olarak yenebildiği gibi, musliye, salatalara veya fındık çekirdek kavurmalarına ilave edilerek te yenebilir. Günlük doz iki tatlı kaşığı veya 20-30 gr kadar olması uygundur. Sabah akşam devam edilir.
  - Kabak Çekirdeği Erkeklerin Kemikleri için Koruyucudur Daha yaşlı erkekler için kemik erimesi (osteoporotik) büyük önem taşımaktadır. 50 yaşın üzerinde 8 erkekten birinde kemik erimesine rastlanmaktadır. 45-92 yaş arasına değişen yaşlarda 400 erkek üzerinde yapılan bir(American Journal of Clinical Nutrition) çalışmada düşük çinkolu diyetle, düşük kan seviyesi ile osteoporoz arasında bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Kabak çekirdeği gibi çinko bakımından zengin bir diyetin prostat sağlığına yaptığı katkıya ek olarak kemik yoğunluğunun iyileştirilmesine de katkı sağlar Kabak Çekirdeğinin Mafsal İltihaplarında(artrit) Anti-enflamatuar Yararları Var Prof Dr.Ahmet Aydın
  Kaynak:netten alıntıd


 3. #3

  Yazar : elif_92 çevrimdışı

  Bu faydalı eglencenin yani Kabak çekirdeğinin içinde hangi mineraller var ve bunlar beynimize etki ediyormu zekileştirirmi mesela?


 4. #4

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  kabak çekirdeğinin faydalarını araştırırken bol lifli olması ile ilişkili sağlık kriterleri dikkatimi cekmişti.


 5. #5

  Yazar : ahuu çevrimdışı

  kabak çekirdeğinin faydaları ve zararlarını anlattığınız için teşekkürler zaten tüketiyordum bundan sonra daha bilinçli tüketecegim


 6. #6

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Kabak çekirdeğinin daha doğrusu kabak çekirdegi yagının faydalarını bilen biri olarak tavsiye ederim.


 7. #7

  Yazar : turna çevrimdışı

  Kabak çekirdeği faydaları arasında cilde yağlanmaya iyi gelme varmı ben yiyince her yanım yağ oluyor.


 8. #8

  Yazar : Goksel çevrimdışı

  tam tersine aşırı yenmesi halinde yağlanma yapar diye tahmin ediyorum


 9. #9

  Yazar : yeşil çevrimdışı

  Ne zaman kabak çekirdeği yesem dudaklarım yara olur


 10. #10

  Yazar : alı

  kavrulmamış daha faydalı...


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kabak Çekirdeğinin Faydaları

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 10 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.50 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Kabak Çekirdeğinin Faydaları

kabak çekirdeğinin faydaları kabak çekirdeği faydaları kabak çekirdeğinin faydası kabak cekirdeginin faydalari kabak çekirdeği faydası kabak çekirdeğin faydaları kabak çekirdeği yararları kabak çekirdeğinin yararları kabak çekirdeği kabak çekirdeginin faydaları kabak cekirdegi faydalari kabak cekırdegının faydaları kabak çekirdeği fayda kabak cekirdegi faydaları kabak çekirdek faydaları

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz