1. #1

  Yazar : yosun çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  kalça ağrısı

  Şikayet
  Kalçanızın üst kısmıyla kaba etlerinizin alt kısmında veya kasık bölgenizde ağrı var.
  Nedenleri
  Kalça kemiği kırığı : Kısa süre önce düştünüz ve şimdi kalçanız çok ağrıyor; yattığınızda bacağınızı uzatamıyor ve kaldıramıyorsunuz. Aslında bacak kemiğinin en tepesi olan kalça kemiği hafif bir düşmeyle bile kolayca kırılır. Yaşlılar ve oteoporozu olanlar büyük risk altındadır.
  Aşırı kilolu vücut : Kalçanızda yürüdükten veya uzun süre ayakta kaldıktan sonra şiddetlenen bir ağrı var.
  Kalça vücut ağırlığını taşıyan başlıca eklemlerden birisidir. Kilonuz ne kadar artarsakalça ağrısı kalça ağrınız da o kadar şiddetlenir.
  Kese iltihabı : Kalça eklemi bölgesinde ağrı ve hassasiyet var. Bacağa veya dize vurabiliyor ve gece üzerine yattığınızda artıyor. Bu durumkalça ağrısı kalçanın kemikli kısmına yastıklık yapan ve hareketin yol açtığı sürtünmeyi azaltan içi sıvı dolu keselerin iltihaplanmasının sonucudur.
  Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
  Kalça ağrınızı artırıcı faaliyetlerden kaçının. Ağrıkalça ağrısı vücudunuzun temponuzu yavaşlatmanız gerektiğini size anlatma yöntemidir. Masajı ihmal etmeyin.
  Egzersiz yapmayı tümüyle bırakmanız gerekmezkalça ağrısı ama sadece germeye dayanan ve ağır kaldırmayı içeren hareketler yapın.
  Günde 3 – 4 kere kalça bölgesine 20 dakikalık ıslak sıcak bez koyun. Sıcak suya batırılmış ve sıkılmış havlu koyduktan sonra ısıyı muhafaza etmesi için üzerine bir de kuru havlu koyun.
  Kese iltihabı söz konusuysakalça ağrısı doktor buz tavsiye edebilir.
  Reçetesiz satılan ağrı kesici bir merhem uygulayın. (Dikkat: Mentollü bir merhem kullanırken sıcak bez koymayın; ciddi yanıklara yol açabilirsiniz.)
  Kalçanızın eklem bölgesine masaj yapın.
  Sert bir şiltede uyuyun; arka üstü yatmayı tercih edin. Kalçanızın üzerine yatmayın. Dizlerinizin altına ya da sırtınızın alt kısmına yastık koymayın.
  Aspirinkalça ağrısı asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz satılan bir ağrı kesiciyi deneyin.
  Önleme
  Egzersiz yapınkalça ağrısı ama aşırıya kaçarsanız kalçada sorun olabilir. Kalça ağrınız yeni başlamışsakalça ağrısı yüzmekkalça ağrısı bisiklete binmek veya yürümek gibi hafif egzersizler yapın. Yürüyüş için çok hafif ve ayağı dengeleyen bir ayakkabı (yürüyüşkalça ağrısı aerobik veya kros idmanı ayakkabıları değil) alın.
  Kilo verin. Kalça ağrınız aşırı kilodan olmasa bilekalça ağrısı biraz fazla kilonuz varsakalça ağrısı kilo vermek kalçadaki baskıyı ve ağrıyı azaltır.
  Öteki Nedenler Osteoartrit Ağrıkalça ağrısı özellikle arkaya vuran ağrı Aseptik nekroz Tendon iltihabı Romatizmal artrit Yapısal bozukluk Ankilozan spondilit Polimyaljik romatizma Dolaşım sorunu

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  Kalçadan bacağa vuran ağrılar genellikle bel fıtıgında oluyor çok kötü bir durum, lütfen sağlımıza dikkat edelim.

  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 3. #3

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  Kalça vücudumuz ile bacaklarımızın birleştiği yerdir. Baldırımızın hemen yukarısındaki bu birleşim yeri:

  • vücudun dengesini sağlama
  • vücudun hareket esnekliğini temin etme
  • vücudun bacaklara uyguladığı kuvveti dengeleme

  gibi bir takım görevleri vardır. Kalça insan vücudunda oluşturulmuş en büyük eklemlerden birisidir.

  Kalça ağrıları:
  Kalça ağrıları
  kalçaların zorlanmasından kaynaklanabilir. Sportif faaliyetler aşırı çalışma veya dengesiz yük taşımaları gibi faktörler de kalça ağrılarına neden olabilmektedir. Yine kalça bölgemzde bulunan sinirlere yine kalça bölgemizde bulunan kasların baskı yapması da kalça ağrılarına neden olabilmektedir.
  Kalça ağrılarının diğer bir nedeni de iltihaplı eklem hastalıklarıdır. İltihaplı eklem hastalıkları kalçalarda oluştuğunda (osteoartrit) kalça ağrıları ciddileşir ve tedavisi zorlaşır. Kalça ağrısına neden olan iltihabi durum:

  • metabolizmal atıkların burada birikmesi,
  • ani ve dengesiz hareketler sonrasında kalça ekleminde meydana gelen doku yırtıkları
  • kemik hastalıkları nedeniyle olabilmektedir.

  Kalça ağrısına neden olan durumların en sık karşılaşılanları

  Femoralnöropati.
  Femoralnöropati femur sinirlerinin yaralanması sonucu oluşmaktadır. Ciddi kalça ağrılarına neden olan bu durum; uyluk ön yüzünde ağrı, kalça ekleminde ve bacakda kuvvet kaybı ve duyu bozukluğuyla kendini belli eder.
  Femoralnöropati ye neden olan faktörler; diyabetik etkenler, eklem civarı kanamaları ve bu bölgede meydana gelebilecek bıçak, kesici alet veya kurşun yaralanmaları şeklinde sıralanabilir.

  Kalça ağrılarına neden olan bir başka olgu da femur kemiğine inen yan sinirlerdeki geçici sinir hasarlarıdır. Yan sinir hasarları uzun süreli oturma, emniyet kemerine bağlı sinirsel baskılar, dar pantolon giyme gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

  Bu durumun sonucunda bacaklarda aşağıya doğru yayılan bir ağrı ve duyu kaybı meydana gelir. Ağrı kalça ağrısı şeklide başlayabilir. Bacaklarda uyuşma duyu kaybı ve kuvvet kaybı bütün bu durumları izleyen ilerleyen etkilerdir.
  kalça ağrısı
  Priformis sendromu:
  Priformis bir kas ismidir. Priformis sendromu; Priformis kasının içerisinden sağından veya solundan geçen sinirlere baskı yapması sonucu oluşur. Priformis sendromu kalça ağrılarına neden olan etkenlerden birisidir. Priformis sendromundan kaynaklanan kalça ağrısının en büyük belirtisi sert zeminlere oturduktan sonra veya sert bir zemine kalça üzerine oturur şekilde düştükten sonra meydana gelen kalçalardan başlayarak bacaklara doğru yayılan şiddetli ağrılardır.
  Bu tür kalça ağrıları genellikle 40–60 yaş insanlarda özellikle kadınlarda sıkça görülmektedir.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi -siyatik-1478.jpg  

 4. #4

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Boş bir anınızda bir yere oturmuş olabilirsiniz bununla birlikte erkeklerde görülen cüzdan kullanma alışkanlıgı nedeniyle dengede durmayan yapıdan olabiliyor.


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  kalça ağrısı

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin güneyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 kalça ağrısı

kalça ağrısı kalça ağrıları kalçadan bacağa vuran ağrılar kaba et ağrısı kalçaya vuran ağrı kalçadan bacağa vuran ağrı kalça ağrısı bacağa vururmu kalçadan dize kadar ağrı kalçanın üst kısmında ağrı kalçadan ayağa vuran ağrı kaba ette ağrı kalçadan bacağa inen ağrı kalça ağrısı ve bacakta uyuşma kalçadan dize inen ağrı kalça kaba et ağrısı

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz