1. #1

  Yazar : abrek çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ankara Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir  Ankara Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir
  Etnografya Müzesi de Sergilenenler Nelerdir

  Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir

  Ankara Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir
  • Etnografya Müzesi, Türk Sanatının Selçuklu Devrinden zamanımıza kadar devam eden örneklerinin sergilendiği bir müzedir.
  • Anadolu nun çeşitli yörelerinden derlenmiş halk giysileri, süs eşyaları, ayakkabı, takunya örnekleri, Sivas yöresi kadın ve erkek çorapları çeşitli keseler, oyalar, çevreler, uçkurlar, peşkirler, bohçalar, yatak örtüleri, gelin kıyafetleri, damat tıraş takımları eski geleneksel Türk sanatının birer temsilcileridir.
  • Türklere özgü teknik malzeme ve desenlerle kendi içinde halı dokuma merkezlerinden Uşak, Gördes, Bergama, Kula, Milas, Ladik, Karaman, Niğde, Kırşehir yörelerine ait halı ve kilim koleksiyonu vardır.
  • Anadolu Maden sanatının güzel örnekleri arasında XV.Yüzyıldan kalma Memlük kazanları, Osmanlı şerbet kazanları, güğüm leğen, sini, kahve tepsisi, sahanlar, taslar, mum makasları vb. çeşitli madeni eserler vardır.
  • Osmanlı Devri yayları, okları, çakmaklı tabancalar, tüfekler kılıç ve yatağanlar, Türk çini porselenleri ve Kütahya porselenleri, tasavvuf ve tarikat ile ilgili eşyalar, Türk yazı sanatının güzel örneklerinden levhalar bulunmaktadır.
  • Türk ağaç işçiliğinin en güzel örneklerinden, Selçuklu Sultanı III. Keyhüsrev'in tahtı (13. yüzyıl), Ahi Şerafettin Sandukası (14. yüzyıl), Nevşehir Ürgüp ün Damsa Köyü Taşhur Paşa Camii mihrabı (12. yüzyıl), Siirt Ulu Camii Mimberi (12. yüzyıl) Merzifon Çelebi Sultan Medresesi Kapısı (15. yüzyıl) müzemizin önemli eserlerindendir.
  • VII. Dönem T.B.M.M. üyesi Besim Atalay ın müzeye armağan ettiği koleksiyonu çeşitli devirlere ait Türk sanat tarihlerini içermektedir.
  • Müzede özellikle Anadolu etnografya ve folkloru, sanat tarihi ile ilgili eserleri içeren bir ihtisas kütüphanesi bulunmaktadır.  Ankara Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir

  Ankara Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir

  Ankara Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Ruhsar çevrimdışı

  Ankarada yıllardır yasıyorum ama bir kez olsun etnografya müzesine girip gezmek aklıma gelmedi

  Her Ruhu Saran Bir Sar vardır :)

 3. #3

  Yazar : Nida çevrimdışı

  Etnografya müzesini çok gezdim bir kez görülebilir


 4. #4

  Yazar : Misafir

  oooo

  çok güzel eserler var orada ben gittim bizzat gördüm.


 5. #5

  Yazar : pepe çevrimdışı

  Ben nedense müze gezemiyorum bir türlü içim darlanıyor


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ankara Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Vücuttaki Görme Organı Nedir ?

Resim Yükle

 Ankara Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir

ankara etnografya müzesi ankara etnografya müzesinde neler sergilenmektedir ankara etnografya müzesi sergilenenler etnografya müzesindeki eserler hakkında bilgi ankara etnografya müzesi eserleri ankara etnografya müzesinde sergilenenler ankara etnografya müzesinde sergilenen eserler ankara etnografya müzesi eserleri hakkında bilgi etnografya müzesi eserleri hakkında bilgi ankara etnografya müzesindeki eserler etnografya müzesi ankara etnoğrafya müzesinde neler sergilenir istanbul etnografya müzesinde neler sergilenmektedir ankara etnografya müzesindeki eserler hakkında bilgi etnografya müzesi eserleri

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz