Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Yapılır?

Konu, 'Sarma ve Dolma Yemekleri' kısmında Yalnız Kalpler tarafından paylaşıldı.

1. Y

Yalnız Kalpler Misafir

Zeytinyağlı yaprak sarması sever misiniz? Ben çok severim; ama uzun zamandır yapamadım. Yarın akşam yemeğinde şöyle güzel bir yaprak sarması yapmak istiyorum. Sizler de benimle aynı yemeği yapmaya ne dersiniz?

Malzemeler:

500 gram salamura asma yaprağı Yarım limon suyu Yarım çay bardağı zeytinyağı 2 su bardağı sıcak su

İç Harcı İçin:

4 adet kuru soğan 1 çay bardağı zeytinyağı 2 su bardağı kırık pirinç 2 yemek kaşığı dolmalık fıstık 1 yemek kaşığı kuru nane 1 tatlı kaşığı tarçın 1 tatlı kaşığı tarçın 1 tatlı kaşığı karabiber 2 yemek kaşığı kuş üzümü 1 su bardağı kıyılmış maydanoz 1 tatlı kaşığı tuz Yarım su bardağı sıcak su

Hazırlanışı:

Zeytinyağı tencereye alınır. Yemeklik şekilde doğranan soğanlar yağda sotelenir; ardından üzerine dolmalık fıstık ilavesi yapılır. Fıstıklarda kavrulduktan sonra yıkanıp süzülen pirinç tencereye ilave edilerek 1 dakika kadar kavrulur. Ardından tüm iç malzemeler tencereye ilave edilerek karıştırılır. Karıştırıldıktan sonra sıcak su ilavesi yapılarak iç harç pişirilir. Pişen harcın altı kapatılır. Salamura yapraklardan yırtık olanlardan tencere dibine serilir. Sonra yapraklar sarılarak tencereye dizilir. Her yaprak sarıldıktan sonra üzerine yaprak dizilip porselen tabak kapatılır. Zeytinyağı, tuz ve sıcak suyu ilave edilen sarma ocağa konulup 35- 40 dakika kadar pişirilir. Soğuk servis yapılınca daha lezzetli oluyor. Afiyet olsun….

2. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Zeytinyagli yemekler bir baska oluyor, yag cok iyi degil ancak genciz hala, yiyebiliriz :D

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş