Zeytinyağlı Dolma Harcı nasıl yapılır ?

Konu, 'Sarma ve Dolma Yemekleri' kısmında ayla tarafından paylaşıldı.

1. a

ayla Yeni Üye

Zeytinyağlı Dolma Harcı nasıl pişirilir sorusuna cevap arayanlar için çok güzel bir uygulama seçtim.
    Malzemeler
    1 su bardağı zeytinyağı
    50 g dolmalık fıstık
    1 kg soğan
    1 1/4 su bardağı pirinç
    1 çay k. tuz
    taze çekilmiş karabiber
    1 çay k. tarçın
    1 çay k. yenibahar
    50 g kuş üzümü
    1 çay k. tozşeker
    1 su bardağı su
    1/2 demet maydanoz
    1/2 demet nane
    1/2 demet dereotu

Yemeğin Tarifi
    Bir tencerede zeytinyağını kızdırın. Yağ kızar kızmaz fistıkları ilave edip, sık sık karıştırarak pembeleşinceye kadar kızartın. Soğanı katın, yine sık sık karıştırarak, birkaç dakika, soğanlar pembeleşinceye kadar sote edin.

Ardından pirinci ilave edip, kavurun. Tuz, karabiber, tarçın, yenibahar, şeker, kuşüzümü ve kaynar halde suyunu ilave edin. Bir taşım kaynatın. Tencerenin kapağını kapatıp, dolma içini ağır ateşte, 15 dakika pirinçler suyunu tamamen çekinceye kadar pişirin.

Tencereyi ateşten alın. Maydanoz, nane dereotunu ilave edip, karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp, dolma harcını 15 dakika kadar demlendirin.

Hazırlanan harcı dolma yapılacak sebzenin içine doldurun. Harcı gerekiyorsa sarın ya da pişme sırasında dağılmaması için sebzenin ağzın kendinden bir kapakla kapatın.

2. Murat

Murat Yönetici

Bir dolmanın en önemli yapısı isot ve biberinin bununla birlikte zeytinyağının kıvamında olmasıdır.

3. d

demir_83 Yeni Üye

Benim Annemde bol isot koyardı dolmanın içine ve kesinlikle biber salçası koyardı.

4. M

Mavi Sağlık Ekibi

Yeni Bahar ve Kuş üzümü zaten dolmanın içine yeterince tat veriyor çok fazla acı sevmeyenler dolmayı riske atmasın.

5. a

abrek Yeni Üye

Şalçasız iç olmaz...hem renk hem tad verir...

6. a

açelya Yeni Üye

Zeytinyağlı dolmada salça olmaz bence

7. M

Misafir Misafir

Evet zeytİnyaĞlida salÇa olmaz...

8. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Arkadaslarimin yorumlarina katiliyorum, ekliyecek birsey yok . +

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...