Zerdeçal Nasıl Kullanılır

Konu, 'Ü | V | Y | Z' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

1. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Zerdeçalın kullanımına geçmeden önce bu şifa hazinesi bitkimizin faydalarını vede yapısını tanımak adına bir kaç not eklemek istiyorum.

Mucize Bitki Zerdeçal ve Faydaları

Zerdeçal nedir ve zerdeçal faydaları nelerdir? Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal özelikle Pakistan Çin Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Tropik ülkelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde ise yetişmemektedir.
    Köri tozunun temel öğelerinden olan zerdeçal Batıda daha çok baharat olarak kullanılmasına rağmen Asyada uzun zamandan beri doğal ilaç olarak kullanılmaktadır.

Etken maddesi curcumin olan zerdaçalın 3 gramında yaklaşık olarak 30 ila 90 mg curcumin bulunur. Zerdeçalın kullanılan kısmı toz haline getirilmiş köküdür. (zerdeçal tozu)

Zerdaçal Faydaları Nelerdir?

Antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür.
    İltihap giderici özelliği vardır.

Zerdeçal karaciğer için yararlıdır. Karacigeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder.
    Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır.
    Curcumin kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelligi vardır.
    Yapılan araştırmalarda cilt, kolon, ve gögüs kanseri için faydalı olabileceği görülmüştür.
    Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi
    Deneysel çalışmalarda zerdaçalın kolesterolü azaltıcı etkisi belirlenmiştir.
    Kalp hastalıklarını önleyebileceği yine yapılan araştırma sonuçlarından biridir.
    Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır.
    Sigaranın verdigi zararları önemli ölçüde azaltabileceği yapılan bir çalışmada görülmüştür.

Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır.
    Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde zerdeçalın Kistik fibroz tedavisinde önemli fayda sağlayabileceği gösterilmiştir.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu zerdeçal rizomunun safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarında ve hazımsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır
    ?
    Zerdeçal bal ile karıştırılıp ya da yemeklere katılarak kullanılabilir.
    Kapsül halinde günde 1-3 tablet alınır.

Ekli Dosyalar:

2. Zerdeçal en etkin ve yaygın kullanılan antioksidanlardan biridir

Zerdeçalın enfeksiyon etkisi : yapılan araştırmaların sonunda zerdeçalın lekotiren,prostoglandin,tümör,nekroze edici faktör ve interlokin-12 gibi iltihap oluşturan maddelerin ortaya çıkışını geciktirerek hafiflettiğini göstermiştir

Zerdeçal solunum yollarına iyi gelir : antienflamatuar ve antioksidan etkileri ile üst solunum yolları,astım ,bronşit ve sinüzite çok iyi gelir

Zerdeçal kansere iyi gelir : zerdeçalın aktif maddesi curcumin hem kanserin korunmasını sağlar hem de bazı kanserlerde tedavi edici olarak kullanılır.tümör hücrelerinin üremesini engeller ve toksik yan ürünlerini azaltır.

Zerdeçal Alzheimer hastalığına iyi gelir :antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile Alzheimer hastalığına gidişi engeller.ayrıca beta amiloit plakalarının gelişimini yavaşlattığını göstermiştir

Zerdeçalın iyi geldiği diğer hastalıklar : Katarak oluşumu, karaciğer hastalıkları,felç gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etkisi vardır
  3. Zerdeçal bitkisinin kullanımını ve yararları özetleyen konu için teşekkürler.
  4. Nehir

Nehir Admin Yetkili Kişi

Zerdeçal'ı solunum yolları için kullanıldığını biliyordum diğer faydalarınıda öğrenmiş oldum teşekkürler bilgi için.
  5. Sık sık kullanmak ne kadar dogru olur? vede toz zerdeçal nasıl kullanılır ?
  6. Ender Saraç’ın detoks kürü ile vücudunuzu toksinlerden arındırarak zayıflayın ;
    Malzemeler:
    - 2,5 Lt su
    - 2–3 adet orta boy kabak,
    - 1 demet semizotu,
    - 6–7 adet orta boy saplı maydanoz,
    - 3 adet taze soğan (yeşil kısımları ile birlikte)
    - 2 adet acı yeşilbiber ( metabolizma hızlandırır, fakat mide sorunu olanlar acı biber koymayabilirler)
    - 1/2 tatlı kaşığı zerdeçal,
    - 1 tatlı kaşığı kimyon
    Hazırlanışı : Zerdeçal ve kimyon haricindeki tüm malzemeleri, suyun içinde haşlayın ve blendırdan geçirdikten sonra içerisine zerdeçalı , kimyonu da ilave edip, karıştırın. Başka bir şey yemeden, gün boyu bu sebze çorbasını için.
    kaynak:endersarac
  7. Nursena

Nursena Admin

Zerdeçalı anzer balı giib kaliteli ballarla harman edersek şifası dahada artar.
  8. Nursena

Nursena Admin

Herşeyin fazlası zehirdir, suyu günlük 5 6lt tüketirseniz ne olur bir düşünün.
  9. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Hint safranını dozunda kullanınca çok olumlu tepkiler topladıgını duymuştum.
  10. Çok yararlı evet şekerim Zerdeçal kullananlar çok iyi olduğunu belirtmişler.
  11. Murat

Murat Yönetici

Zerdeçal
    Zencefılgillerden, yapraklan sivri uçlu, çiçekleri san renkte bir bitkidir. Bu bitkinin saplarından safranı andıran boyalı bir madde çıkanldığı için buna " Hint safram " da denir. Safran pahalı olduğundan genellikle zerde yapımında safran yerine zerdeçal kullanılır. Et, balık ve yumurtalı yemeklere katılan zerdeçal hardal hazırlamakta da kullanılır.
  12. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Misafir

verdiğince aldım sevgini
    verdiğimce alamadım...
    teşekkürleeeeerrrrrrrrrrrrrr
  13. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

Vİtamİn yÖnÜnden yÜksektİr.
  14. Zerdeçal bitkisini ilk ibrahim saraçoğlu'ndan duymuştum
  15. Misafir

Misafir Misafir

hamileler kullanabilirmi
  16. Misafir

Misafir Misafir

Sevgili Nehir

O ne güzel şiirdir öyle. Yanık kokuları alıyorum. Boş veeeer yak bir sigara.
  17. sindirim sistemindeki sorunlara ve mide agrilarina iyi gelir.ayrica safra artiran sifali bir bitkidir.
  18. E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür.Zerdeçal kullananlar çok iyi olduğunu belirtmişler.
  19. tümör hücrelerinin kan ile beslenmesini önleyerek kanserle mücadelede çok etkili bir rol alan baharat.
  20. poyraz

poyraz Misafir

zerdeçal hakkında daha ayrıntılı bir bilgi olsa örneğin yemeklere ne kadar konmalı salatalara ne kadar konmalı çocuklar yaşlarına göre ne ya da kilolarına göre ne kadar tüketmeli büyükler ne kadar tüketmeli ...

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. zerdeçal

,
  2. zerdeçal nerelerde kullanılır

,
  3. zerdeçal tozu

,
  4. zerdeçal nasil tuketmeliyiz,
  5. zerdeçal nedir? neye i̇yi gelir – nasıl kullanılmalıdır?,
  6. ender saraç zerdeçalın faydaları,
  7. zerdaçalı nekadar tüketmeliyiz,