Yeni Yıl Geldi; Eski- Yeni Kavramı; “Zeynep’in Merakı” adlı hikâye; “Yeni Yıl” adlı şarkı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Serbest Zaman- Türkçe:

Öğretmen “Yeni Yıl”a yönelik etkinlikler hazırlar. Öğretmen çocukları güler yüzle “Günaydın!” diyerek karşılar ve “Çocuklar biliyor musunuz? Bu gün yeni bir yıla başlıyoruz. Yeni yılda sınıfımızı da yenilemeye ne dersiniz?” der ve çocuklarla birlikte köşeleri nerelere yerleştireceklerine karar verirler. Sınıflarını yeni bir görüntüye kavuştururlar ve kahvaltıya geçerler.

Sanat:

Eski ve yeni kavramını destekleyici boyama sayfası hazırlanır. Çocuklara istedikleri boyayı kullanabilecekleri söylenir. Eski görünen nesneleri sarıya, yeni görünen nesneleri ise kırmızıya boyamaları istenir. (Eski elbise, yeni ayakkabı, eski oyuncak vb.)

Türkçe- Müzik:

Öğretmen çoçukların minderlere yerleşmelerine yardım eder ve “Sizce yeni yıl nedir?” diye sorar. Çocukların görüş ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat verilir. Sonra çocuklara yıl kavramıyla ilgili seviyelerine uygun bilgi verilir. Bir yaş daha büyüyeceklerinden bahsedilir.

“Zeynep’in Merakı” adlı hikâye anlatılır.

Kış mevsiminin en güzel günlerinden birisi idi. Kar yağıyor çocuklar parkta kartopu yapıp oyunlar oynuyorlardı. Zeynep ise pencereden olup bitenleri seyrediyor, bir yandan da annesini dinliyordu. Annesinin “Bir yıl daha hiç anlamadan geçti.” dediğini duydu. Ne demek istemişti ki annesi. Zeynep annesinin yanına koştu. Merakla ”Anneciğim yıl ne demek? Nasıl geçti? Ben niye görmedim?” diye sordu. Annesi gülümseyerek anlatmaya başladı. “Zeynep’ciğim mevsimler bir bir yaşanır sonbahar, kış, ilkbahar, yaz. İşte bütün mevsimler yaşandıktan sonra bitmiş yeni bir yıl başlamış olur. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler biraz daha büyümüş olurlar. Sonra yine mevsimler sırayla gelirler. Zeynep öğrendiklerini arkadaşlarına anlatmak için annesinden izin aldı. Montunu giydi, şapka ve atkısını taktı. Koşarak arkadaşlarının yanına gitti. Annesinin anlattıklarını bir bir onlara anlattı. Sonra hep birlikte kışın tadını çıkardılar. Doyasıya kartopu oynadılar. ( N. Kanal)

Oyun Hareket- Müzik:

“Yeni Yıl” adlı şarkı dinlenir. Sonra hep birlikte söylenir.

Yeni Yıl

Yeni yıl yeni yıl yeni yıl yeni yıl sizlere kutlu olsun,

Eski yıl sona erdi yepyeni bir yıl geldi,

Bu yıl olsun mutlu bir yıl bu yıl olsun hey hey hey hey.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş