Yeni Bir Bebek Aileye Katılınca Nelerle Karşılaşabilirsiniz?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Kıskançlık çok eski zamanlardan beri devam eden bir duygudur. Bu durum büyüklerde görülebildiği gibi küçüklerde de sıklıkla görülebilmektedir. Kıskançlık sağlıklı bir duygu olarak kabul edilmesine rağmen kendisine ve başkasına zarar vermeye başladığı zaman zarar verici boyutları çok daha fazla olabilmektedir. Çocuk tüm dünyayı bebekliğinin ilk zamanlarında annesi olarak görür ve bu nedenle anneyi kimseyle paylaşmak istemez. Bunun doğal bir sonucu olarak da kıskançlık baş göstermektedir. Çocuk ile kardeşi arasındaki yaş farkı ne kadar az ise kıskançlık o denli büyük olmaktadır. Özellikle 3 yaşından küçük çocukların anneye gereksinimi daha fazladır. Bu dönemlerde eve gelen diğer bebek çocukta fazlası ile kıskançlık durumuna neden olabilmektedir. Çocukta kardeşine karşı karmaşık farklı duygu oluşumları meydana gelebilir. Korku, acıma, can sıkıntısı, sevgi, öfke, intikam, yakınlık ve koruma gibi duygu karmaşası kaçınılmaz olmaktadır.

Çocukta yeni bebek aileye katılınca görülen bazı değişimler şu şekildedir:

*Çocuk ilgisiz kalınca anne ve babaya olan öfkesini kardeşten almak isteyebilir. Ondan nefret eder, nerden geldiyse oraya gitsin der.

*Anne babasına olan sevgi kazanımında bulunmak için kardeşine fazla sevgi gösteriminde bulunabilir. Kardeşini canını acıtacak şekilde kucağına alır; yanağını sıkar, uyurken uyandırır, sık sık sevme bahanesi ile bebeği rahatsız edebilir.

*Bebekle ilgili görünmeyen huysuzluklar çıkarabilir; durup dururken tepinme davranışı gösterebilir; istediği yapılmadığı zaman tutturma ya da ağlama davranışı gösterebilir.

*Küçüklük dönemindeki bazı alışkanlıklara geri dönebilir. Parmak emme, altını ıslatma, biberon ile süt içme davranışları gösterebilir.

*En çok hangimizi seviyorsunuz? Kardeşimi ne kadar seviyorsunuz gibi sorularla aile bireylerini sıkabilir.

*Çocuğun yuvaya ya da okula gitme zamanı ise evden ayrılmak istemez. Okulu sevmiyorum, okuldan korkuyorum ya da okulda bana kötü davranıyorlar gibi bahanelerle okula gitmeyi reddeder.

*Resimlerinde kardeşini ya da kendisini anne babadan çok uzağa yerleştirebilir.

*İstediği bir şeyi almak istediği zaman kardeşinin isteğiymiş gibi iletme davranışı gösterebilir.

2. Murat

Murat Yönetici

Bebeğin gelmesi ile planladığınız her şey değişir, artık hayatınıza bebek yön verir ve ona göre günlük haftalık onun durumuna göre yıllık planlar yaparsınız. Bebek demek her şey demek.

3. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Şu anlık bu dediklerinizi sadece biliyorum diyebiliyorum. Şubat ayı geldiği zaman bebek demek ne demek ben de anlayacağım:) bizzat yaşamak farklı ve güzel olsa gerek

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş