Yastık Yapıyoruz; Anne, baba çocuk rolleri

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Sanat:

Öğretmen grafon kâğıtlarını kalp şeklinde küçük yastık büyüklüğünde keserek önceden hazırlar. İki parçayı bir araya getirerek biraz açıklık kalana dek kenarından zımbalar. Öğrenciler tuvalet kâğıtlarını küçük parçalar halinde yırtarlar. Tuvalet kâğıdı parçalarını çocuklar yastık haline getirilmiş grafon kâğıdının içine doldururlar.

Öğretmen açık kalan bölümü de yapıştırarak “Odama girmeden önce lütfen kapımı çalınız.” yazısını yazar.

Çocuklara anne-babamızın ve ablalarımızın odalarına girmeden önce kapının çalınması gerektiği anlatılır.

Oyun- Hareket Müzik:

Öğretmen çocukların kucaklarına sınıfta bulunan minderleri verir. Öğretmen gece dediğinde çocuklar yastığa başına koyar, gündüz dediğinde yastığı başının üzerine kaldırır. Oyun bu şekilde devam eder.

Aşağıdaki sözler kullanılarak anne, baba çocuk rolleri taksim edilerek evcilik oyunu oynanır. Öğretmen önce oyuncak bebekleri konuşturarak çocuklara oyunun nasıl oynanacağı gösterir.

Çocuk: -Tık tık (Çocuk kapı çalar) Anne: -Kim o?

Çocuk: -Benim anne kızın (oğlun) / Müsaade eder misin? / Sizinle yatsam / Sabaha uyansam

Anne: -Ama yatağımız iki kişilik (Anne yatağını gösterir.) / Anne ve baba için / Ne yazık. / Sen buraya yatarsan / Sıkışırız birazcık.

Çocuk: -Ben hiç sizi sıkmam (Yanına yatmaya çalışır.) / Bir köşeye kıvrılırsam / Yine de almaz mısınız?

Anne: -Hayır, hayır! (Çocuğu odasına götürür.) / Senin yatağın var / Çocuklar orada uyumalılar / Anne ve babalarının yanına

Gelerek yatmamalılar. (Kendi odasına gider.)

Çocuk: -Ama ben korkarsam / Kime sarılacağım?

Anne: -Anne ve babana seslenirsen (Koşarak yanına gelerek sarılır.) / Koşar gelirler hemen / Onlarla yatmasan da

Onlar senin yanındaki odadalar. / Çağırdığın zaman seni duyarlar. (N. Şirin)

Öğretmen yukarıdaki sözleri ezgili olarak söyledikten sonra çocukları da söylemeleri için yönlendirir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş