Yaşamın Temeli Anaokulu

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

1. K

Kutup Yıldızı Yeni Üye

Okul öncesi eğitimin temelinin okul öncesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu dönemde öğrenme hızı çok yüksek olduğu için bu dönemdeki çocukların öğrenebilecekleri işlemler genel itibari ile ortaktır. Her çocuğun kendine özgü özellikleri düşünülürse okul öncesinin temel ilkelerinin önemi yadsınamaz. Peki bu temel ilkelerin neler olduğunu hiç düşündünüz mü?

Okul öncesi eğitimin temel ilkeleri nelerdir?

*Okul öncesi eğitim bireysel farklılıklara ve çocukların gereksinimlerine uygun olmalıdır.

*Okul öncesi eğitim çocukların sosyal- duygusal, psiko motor, dil ve bilişsel gelişimlerini desteklemekle beraber özbakım beceri gelişimlerinin gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır.

*Çocukların her türlü gelişimlerini karşılayan okul öncesi eğitim tamamen demokratik anlayışa uygun şekilde gerçekleştirilmektedir.

*Çocuklarla beraber her gün gerçekleştirilecek olanaklar değerlendirilirken çevrenin ve okulun olanakları da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

*Çocukların Türkçeyi doğru ve güzel konuşabilmeleri için gerekli her türlü önem verilmektedir.

*Tüm etkinlikler çocukların en çok ilgi duydukları oyun temelli planlanmalıdır.

*Sevgi, saygı, işbirliği, sorumluluk, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygusu çocuklara kazandırılacak şekilde eğitim verilmeye özen gösterilmelidir.

*Çocukların kişiliği zedeleyici onların özgürlüğünü kısıtlayıcı davranışlarda bulunulmamalıdır.

*Çocukların bağımsız davranış geliştirebilmeleri için destekleyici çalışmalar yapılmalıdır.

*Çocukların kendilerini ve başkalarının duygularını keşfetmesi sağlanmalıdır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş