Yağlı Ciltlere Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında Ruhsar tarafından paylaşıldı.

1. R

Ruhsar Yeni Üye

Yağlı cilt temizliği hakkında bilmeniz gerekenler
    Yağlı cilt temizliği ve bakım önerileri
    Yağlı cilt temizliği hakkında bilmeniz gereken herşey
    Yağlı ciltler için cilt bakımı nasıl yapılır?

Yağlı cilt oluşma sebebi bir çok nedenin meydana gelmesi ile ortaya çıkıyor ve bu durum herkes için farklı nedenler doğuruyor. Peki bu nasıl yapılmalı çözüm nedir işte yağlı cilt temizliği nasıl yapılmalı ayrıntılar
    Bazı insanların genetik olarak yağlı cilde daha eğilimli olduğu bilinen bir gerçek.

Bunun yanı sıra hamile kadınlar, menopoza girenler ya da doğum kontrol hapı kullananlar özellikle yağlı cilt için şüpheliler listesinde yer alıyor.

Yağlı ciltlerin temizlği için 10 önemli öneri sizlerle

1. Topikal (bölgesel) kremlere yönelin: Bir dizi topik krem, ciltteki yağı azaltmak için formüle ediliyor. Retinoid (yenileyici) kremler, A vitamini içeren krem ve sülfür kremleri aşırı yağlı cilde sahip insanlar için reçetesiz satın alınabilecek seçeneklerden birkaçı.

2. Makul ölçüde peeling uygulayın: Yulaf unu içeren peeling suları, özellikle yatıştırıcı etkiye sahiptir, aşırı yağı temizleyip cildin daha iyi dengelenmesini sağlıyor. Haftada en fazla bir kez uygulanabilir.

3. Gereksiz ve sert tedavilerden kaçının: Birçok insan, yüz bakımı ve microdermabrasion tekniği (Ağaç kabuğu soyar gibi cildi nazikçe yeniden düzeltiyor) gibi tedaviler aracılığıyla cilt bozukluklarından kurtulmak için günlük spalara akın ediyor. Ancak bunlar cildin sadece üst tabakasını temizliyor.

4. Kil kullanın: Sık yapılan maskelerin yararlı olduğu efsanesine inanmayın. Ciltteki fazla yağdan, kir ve ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için haftada sadece bir kez maske uygulayın. Kil maskeleri, kimyasal içeren ürünlerden daha hafiftir. Çünkü daha fazla doğal özelliğe sahiptir. Cildi temizlemesinin yanında, özellikle yağlı ciltlerde görülen geniş gözeneklerin küçülmesine yardımcı oluyor.

5. Uygun miktarda nemlendirici kullanın: Yağlı ve karma cilt tipleri için yağsız, balmumsuz ve lipidsiz nemlendiriciler tavsiye ediliyor. Dimethicone (cilde yumuşatan bir ürün) ya da gliserin içeren nemlendiriciler, yoğun losyonlardan daha iyi sonuç veriyor.

6. Yüz toniklerini ihmal etmeyin: Toniğin amacı, cildin pH derecesini azaltmak ve ciltteki kiri ve yağı yok etmektir. İnsanların büyük çoğunluğu, toniklerin cildi çok fazla kuruttuğunu belirterek, sadece haftada bir kez kullanıyor.

7. Ilık su kullanın: Su cildi çok fazla kurutur. Haşlanmış suyla yüzünüzü yıkamak istemeyeceğiniz gibi, soğuk su da yağı ve kiri cildinizden çok iyi çıkarmaz. Bu nedenle suyun uygun bir sıcaklığa gelmesini bekleyin. Sert bir şekilde cildi ovalamak, sürtmek negatif etki yapar. Cildin gerekli yağlarını soyar, yanma ve kabartılara neden olur. Dermatologlar, cildin günde en fazla 2 ya da 3 kez yıkanmasını öneriyor.

8. Dükkân dükkân dolaşın: Uzmanlar, ılımlı bir temizleyici ve cildinize uygun nemlendirici almanızı öneriyor. Belki bunu bulmak için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. İndirimli cilt temizleme ürünlerinin bazıları, gerçekte daha pahalı markalı ürünler kadar etkili olabiliyor. Çünkü içerdikleri maddeler birbirine benziyor. Dermatologlar, yağlı cilde sahip insanlar için yağsız temizleme ürünlerini tavsiye ediyor.

9. Cildinizi içten temizleyin: Uzmanlar, hangi yiyeceklerin suçlu olduğunu bilmeseler de, cildiniz üzerinde pozitif etki yapacak birçok beslenme çeşidini biliyor. Limon ve kivi gibi 2 süper yiyecek, cildinizi daha temiz yapar. Çünkü, yağlı cildin muhtemel nedeni B5 ve B2 vitamini eksikliğidir. Bunun yanında, bu vitaminler bakımından zengin olan kabuklu yemiş, tam tahıllar ve fasulyeden daha fazla yemeye çalışın.

10. Cilt tipinizi doğru belirleyin: Etkili cilt temizleme rejimi uygulamak için, cilt tipinin doğru belirlemesi için bir dermatoloğa gidin. İmkanlarınız müsait değilse, cildinizin değerlendirmesini kendiniz yapabilirsiniz. Ya da eczanelerde bazı günlerde kurulan ücretsiz cilt analizi günlerini kaçırmayın

2. N

Nida Yeni Üye

Yağlı ciltler diğer cilt tiplerine göre daha geç kırışır cilt bakımı yapılmazsa pırıl pırıl parlar yağlanmadan ötürü

3. R

Ruhsar Yeni Üye

Yağlı cilt diğer ciltlere nazaran daha şanslı

4. M

Misafir Misafir

ne şanslısı ya ne temizleniyor ne krem kullanılıyor berbat bişey

5. M

Misafir Misafir

Benim yüzüm aşırı yağlı. peçete ile siliyorum, peçeteyi yağa bandırmış gibi oluyor. ancak ben kimseyi umursamadığım için cildimin yağlı olması da sorun değil. Ben kendimi seviyorum. Tabi eskiden utanıyordum, şimdi ise neden utandığımdan utanıyorum. 80-90 sene öncesinin fotolarındaki videolarındaki nsanlara bakın. hiç biri yok şimdi. utanmışlarsa ne olmuş, utanmamışlarsa ne olmuş. hepsi ölmüş e yoklar şimdi. insan dünyaya bir kez gelir, ikinci kez gelmeyecek, ve her geçen gün yaşlanıyor, bu gün yapa bileceğini yarın yapamayacak. O yüüzden kimseyi umursamayın, dünyada hiç kimse yokmuş gibi veya her kese yukarıdan bakıyormuşsunuzcasına yaşayın. hayat çatlak bardaktaki su gibidir yaşasanızda bitecek , yaşamasanız da. hayatı doya doya yaşayın, biricik hayatınızı başkalarının isteklerine, düşüncelerine , ne diyeceklerine göre mahvetmeyin. hayatın zevhini çıkarın, zevkini sıkın, altından damlayan son damlasını da için :) ben öleyim çoook da mutluyum. :)

6. y

yağlı cilt Misafir

zaten ben başkalarının dediklerine bakmıyorum.önemli olan en azından benim için kendime güzel görünmek.ben asla ben sivilceliyim tamam o zaman öyle kalıyım gibi bir şey diyemem.benim bakım gibi zorunlu bir sorumluluğum var...kızlar asla unutmayın benim erkek arkadaşımın lafı ;hiç bi erkek kıza güzel veya çirkin demez ay şunun sivilceleri var,bıyıkları var vs. yani bakımından söz edilir ve eğer sen kendini sevmezsen ,bakımsız olursun eğer kendini seversen kendine de özen gösterirsin demişti.ve ben onun bu sözlerini asla unutmam...bu arada son bi şey güzellik acıdır.eğer kaşlarınız alırken acıyorsa sonu güzel olmuycak mı?veya da bi çok şey de...bu sözleri mutlaka aynanızın yanına yazın ki kendinize bakabilesiniz...<3333

7. Şuşu

Şuşu Yeni Üye

Yağlı ciltler kırışmaya çok geç maruz kalırlar ama ciltteki yağ oranını dengede tutmaz isek sıkıntı olabilir

8. M

Misafir Misafir

Yağlı Cilt Temizliği Gerçekten Zordur

Yağlı ciltler en sık rastlanılan cil tiplerinden biridir. Yağlı ciltler yağlı ve parlak görünüme sahip olan gözenekleri açık cilt türüdür. Yağlı ciltler parlak olmalarına rağmen soluk görünürler. Geniş gözenekleri ve genelliklede siyah noktalara sahiptir. Sivilceler en kolay bu cilt tipinde oluşmaktadır.

Yağlı cilt temizliği için her gün sabah akşam olmak üzere bol su ve doğal sabun hatta temizleme losyonu kullanılabilir. Ancak daha fazla yıkamayla daha temiz ve sağlıklı olacağını düşünmek pek te gerçekçi değildir. Sık sık yıkanan yüz daha fazla yağ salgılanmasına neden olacaktır. Ayrıca etkisi yüksek sabun kullanmak derinin yağını alıp ciltte pullanmaya neden olabilir.

Hepimizin yaptığı en büyük yanlış bu cilt tipini nemsiz bırakmaktır. Çünkü yağı dengelemek için kullandığımız ürünlerin çoğu cildimizi nemsiz bırakmaktadır. Özellikle otuz yaşını geçmiş olanlarda göz, ağız etrafı ve göğüs bölgesinde nem daha kolay azalacağından günde 2 defa nemlendirici kullanmak yarar sağlar. Ayrıca cilt temizlenirken alkol içeren temizleyiciler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Günde 2 litreden fazla su içmek cildimize yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biridir. Kozmetik ürünleri seçerken kendi cildimize uygun olanı seçmek, makyaj öncesi antiseptik gündüz kremi kullanmak faydalıdır.

Genellikle yağlı ciltler için üretilmiş kozmetik ürünler tercih edilmelidir. Yağ bezi aktivitesini azaltacak antiseptik gündüz kremleri makyaj öncesinde kullanılmalıdır. Özellikle aktif içeriğinde benzoil peroksit içeren ürünler tercih edilmelidir. Gerektiğinde antiseptik bir gece kremi de kullanılabilir. Alın, burun ve çene gibi bölgelerdeki aşırı yağ, makyajın yamalı görünmesine neden olabilir. Bunu engellemek için özellikle salatalık sütü aşırı yağlı alanlara uygulandıktan sonra makyaj yapılmalıdır.

9. E

Elif Dilara Yeni Üye

Yağlı ciltlerin ciltlerindeki yağı dengelemesi gerek

10. s

sisi06 Yeni Üye

benim cildim de tam tersine kuru :

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş