Yabancı Askerlerin Anlatımıyla Çanakkale Savaşı

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Netice tarafından paylaşıldı.

1. Netice

Netice Yeni Üye

Çanakkale savaşını çoğumuz sadece Türk kaynaklarından dinlemiştir, Çanakkale'de savaşmış yabancı askerlerin anlatımı ile Çanakkale muharebesine bakınca ne kadar çetin ve zor zamanda ne gibi örnek davranışlar yaşanmış bunu daha iyi anlayabiliriz. Örneklemeler olumlu yada olumsuz bizlere tecrübe katacaktır.
    Çanakkale.jpg
    Bakın General Tawshend ne diyor?

“Bayraklar dalgalanıyor, borular öttürülüyor ve dalgalar halinde üzerimize geliyorlardı. Ben makineli tüfeği sabitleştirdim ve oturduğum yerde namluyu öne ve arkaya çevirerek ateş ediyordum. Nişan almıyordum ama ıskalamak olanaksızdı. İki yüz metre bile yoktu aramızda. Çok kalabalıklar ve arazinin kayalık olması nedeniyle yayılamıyorlardı. Bir açıklıktan geliyorlardı üzerimize. Biz bu uçtaydık ve onlar da öteki uçtan geliyorlardı. Ben ateş ediyordum, iki numaram mermi şeridini tutuyor ve kutudan yeni şeritler çıkartıyordu. Diğerleri tüfekleriyle ateş ediyorlardı. Ateşin etkisini göremiyorduk, sanki büyük bir nesneye ateş eder gibiydik. Tek tek insanlar yoktu karşınızda. Her şey birden sona erdi ve birden önümüzde kimse kalmadı...”

Er Joseph Clements bir Anekdot aktarıyor.

Avrupa’da hiçbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Geliboluyu hatırlatmak isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı. Yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Oysaki Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar.”

Bir başka Anekdot: Er Henry Barnes

“Türk askerlerinin içinde iri yarı biri vardı, neredeyse iki metrenin üstünde olmalıydı, bizimki de en az onun kadar iriydi. Sanırım prestij için iri adamlarını seçmişlerdi. İkisinde de beyaz bayraklar vardı. Ve ortada duruyorlardı. Ben ölüleri gömenler den biri değildim ama siperin kenarına oturdum ve bir süre sonra yanlarına gidip Türke sığır kavurması ikram ettim. Gülümsedi, çok sevinmiş göründü ve o da bana ipe dizilmiş incir verdi. Jacko adını verdiğimiz Türk askerlerinden ben de, bizimkilerin hepsi de pek hoşlanmıştık. Onun için kötü bir söz söylendiğini duymadım, temiz dövüşürlerdi ve dünyanın en cesur insanlarıydı. En yoğun ateş karşısında bile durmazlardı, adeta fanatik insanlardı. Onlarla ateşkeste karşılaştığımızda çok esaslı insanlar oldukları sonucuna vardık.”

2. Sabır

Sabır Admin Yetkili Kişi

Ne zor zamanlardı Çanakkale asla unutmadık, unutamayız o günler onlarda unutmamışlar unutmasınlarda.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş