Vuran ve Isıran Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Konu, 'Psikiyatri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Etrafına vurarak ve ısırarak zarar veren çocuklara karşı bir ebeveyn olarak öncelikle sakin bir tavır içerisine girilmelidir. Çocuklarla tartışma içerisine girilmemeli; anne baba durum kontrolden çıkmadan asla müdahale etmemelidirler. Çocuklara uyarma işlemi öncelikle göz teması kurularak gerçekleştirilmelidir.

Bebeklik döneminde olumsuz tavır ve davranışlarla karşı karşıya kalınması durumunda hayır diye tavır takınılarak harekete geçilmelidir. Okul öncesi dönemde beni ısırdığın zaman canım yanıyor diyerek uyarma davranışı sergilenebilir.

Onunla anlaşma yaparak da bu davranışı söndürebilirsiniz. Etrafındakilere vurmadığın ya da ısırmadığın zamanlarda seni parka götüreceğim diyerek onu ödüllendirme davranışı sergileyebilirsiniz. Etrafındakileri ısırmaya devam edersen seni hemen geri getireceğim diyebilirsiniz.

Anne babanın çocuğa öfke patlaması şeklinde takınacağı tavır ve davranışlar sonucunda ısırma ve vurma davranışı tekrar oluşabilir.

Anne ve babanın takınacağı farklı tutum ve davranışlarda bu olumsuz davranışlarda sönme gerçekleşmesi durumunu ortadan kaldıracaktır.

Çocuğunuz saldırgan tutum ve davranış içerisine girdiği zaman onu tutup sakinleşmesini beklemeli; aynı tavır ve davranış içerisine girmesi durumunda onu bırakmayacağınızı çocuğa uygun bir dille anlatmalısınız.

Anne baba olarak vuran ve ısıran çocuklara karşı çaresizlik ve umutsuzluk içerisine girmek yerine onlara anlayışlı davranıp sorunu çözmeye çalışmalısınız.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş