Uykuluk Nedir ? , Uykuluk Nasıl Yapılır ?

Konu, 'Çorbalar' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Uykuluk nasıl Pişirilir ? ,
  Uykuluk Nedir ? , Nasıl yapılır ? Nasıl yenir ? ,

  Uykuluk Hakkında Bilgiler Yararları Zararları


  [​IMG]


  Uykulup bir sakatattır ve Sütlüce semtinde meşhurdur. Uykuluğun genel olarak faydaları şunlardır:

  İnsan vücudunda, kemik ve diş oluşumunda, hücre büyümesi ve onarımında, enerji üretiminde, kalp kasının kasılmasında, sinir ve kas hareketlerinde, böbrek işlevlerinde önemli rol oynar

  Öncelikle uykuluk nedir, hangi hayvanın neresinden çıkar, ne kadar çıkar?
  Uykuluk dana ya da kuzunun gerdan, yürek, ciğer ya da bağırsak gibi yerlerinden çıkar ve bir hayvanda ortalama 80-100 gram kadar bulunur. Birkaç farklı çeşidi vardır, her biri ayrı isimlendirilir. Gerdan uykuluğu iyidir, yürek uykuluğu kalkan balığına benzer nispeten daha iyidir, ciğer uykuluğu sinirli olur. En lezzetlisi bağırsaktan çıkan fındık uykuluktur. Fındık uykuluk sadece küçükbaş hayvanlarda bulunur. Bir de çene uykuluğu vardır ama o çok sert olur, o yüzden pek tercih edilmez.

  Uykuluk nasıl yapılır?
  Uykuluk mezbahalardan alınır. Bize organdan ayrılmış olarak değil bütün halinde gelir. Öncelikle yıkayıp suya bastırır ve bir gün bekletiriz kanı çıksın diye. Sonra süzer tekrar yıkarız. Kazanda az pişmiş hale gelene kadar kavurur ve tekrar yıkarız. Bu aşamada önemli olan uykuluğun az pişmiş duruma gelmesidir. Sonra mermer tezgâha yayar ve ayıklayıp doğrarız. Parçalara ayırdıktan sonra da kömür ızgarasında kızartırız. Yanına az pişmiş domates ve biberle, ekmek arasında ya da porsiyon olarak servis yaparız.

  Uykuluğun bir mevsimi var mıdır?
  Olmaz mı! Uykuluk en güzel bu mevsimlerde, özellikle mart, nisan ve mayıs aylarında güzel olur. Çünkü kış, hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanların doğurma aylarıdır. Kuzu ya da dana sütten kesilmeden önce alınması gerekir uykuluğun. Sütten kesildikten sonra uykuluk giderek küçülür ve ete dönüşür, o zaman da hiçbir kıymeti harbiyesi kalmaz. Her mezbahanın kendine göre güzel uykuluğu vardır ama bence özellikle Susurluk Mezbahası’nın uykuluğunun yeri bambaşkadır.


  Meyaneli Uykuluk Tarifi

  2 adet süt danası uykuluğu
  2 çorba kaşığı tereyağ
  1 fincan sirke

  Salçası için:
  1 çorba kaşığı un
  3 çorba kaşığı tereyağı
  2-3 tatlı kaşığı sirke
  1 adet domates
  1 diş sarımsak
  1 tatlı kaşığı nane

  [​IMG]


  YAPILIŞI:
  Süt danası uykuluklarını sirkeli suda iyice ovarak yıkayınız. Bir tencerenin içine bolca tuzlu su koyup, uykulukları orta hararetli ateş üzerinde kaynamaya bırakınız. Kaynama başlayınca 10 dakika haşlayınız.
  Haşladığınız uykulukları süzerek sudan çıkarıp bir bez üzerinde bir süre bırakıp suyunu süzdürünüz. Üzerindeki parçaları temizleyip, ceviz büyüklüğünde doğrayınız. Bir kenarda bekletiniz. Domatesleri sıcak suya daldırıp, kabuğunu soyup çekirdeklerini, temizleyiniz. Fındık büyüklüğünde doğrayınız. İki kaşık tereyağını eritip, uykuluklari yağın içinde 10 dakika kadar kızartınız. Sıcak bir tabağa alıp bekletiniz. Ayrı bir yerde yağ ye unu karıştırıp kavurunuz. İki, üç tatlı kaşığı sirkeyle sulandırınız. Domatesleri içine atıp bir iki çeviriniz. Yaptığınız sosu yumurtalıkların üstüne döküp, naneyle süsleyip ikram ediniz.
   

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

 1. uykuluk faydaları

  ,
 2. uykuluğun faydaları

  ,
 3. uykuluk resmi

  ,
 4. uykuluk zararları,
 5. uykuluk nedir,
 6. kuzudaki uykuluğun faydası,
 7. uykuluk