Üstün Zekalı Çocuğu Olan Ebeveynler Neler Yapabilir?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

1. h

hayal perisi Yeni Üye

Üstün zekalı bir çocuğunuz varsa ebeveyn olarak sizin de yapmanız gereken birtakım noktalar bulunmaktadır.

*Çocuğunuzun fiziksel, psikolojik, sosyal, kişisel ve akademik yaşamlarında ihtiyaçlarını tespit edip ona göre planlama yapmalısınız. Bu duruma özen göstermemeniz durumunda çocuğunuzun arkadaş ilişkilerinde güçlükler yaşayan derslere ilgisiz ve akademik başarısı düşük bir birey olmasına neden olabilirsiniz.

*Çocuğunuzun üstün zekalı olduğundan emin olmalısınız. Dikkati doğumundan beri daha uzun süreli olan; soyut düşünebilme yeteneğine sahip olan; düşünceleri akıcı, sözcük dağarcıkları geniş ve ezberleme yetenekleri gelişmiş; kendi başına okumayı öğrenen; sayılara ve zaman kavramına karşı yaşıtlarına göre daha erken ilgi duyan; iki işi aynı anda yapabilen çocuğunuz varsa çocuğunuz kesinlikle üstün zekalıdır.

*Zeka Testleri Nasıl ve Kaç Yaşında Uygulanır?

6- 16 yaş grubundaki çocuklar için Weschler Zeka Testi; 2 yaş ve 6- 7 yaş 3 ay arasındaki çocuklara Weschler Okul Öncesi ve Birincil Zeka Ölçeği uygulanmaktadır. Çocuğunuzun zekasının üstün olup olmadığı için uygulanan bu testler kesin sonuç için yeterli olmayabilmektedir. Testlerin yanı sıra öğretmenlerin ve psikologların görüşlerinden de yararlanılmalıdır.

Zeka testleri uygulamasını sadece WISC- R testi uygulama sertifikasına sahip olan psikologlar yapabilmektedir.

*Hiperaktivite ile üstün zeka arasında bağlantı var mıdır?

Hiperaktivite üstün zekalı çocuklarda görülebilmektedir; fakat her hiperaktif çocuk da üstün zekalıdır diye bir tanı konulmamalıdır. Yani hiperaktif çocuk ile üstün zekalı çocuk birbirine karıştırılmamalıdır. Hiperaktif çocuklar hareketli ve dikkatleri dağınık iken; üstün zekalı çocuk hem dikkatini toplayabilen hem de hareketli çocuk olarak tabir edilmektedir. Çocuğunuzun hiperaktivite bozukluğundan şüpheleniyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım istemeniz gerekmektedir.

*Üstün yetenekli çocuklara farklılaşmış eğitim modelinden yararlanılarak eğitim verilmelidir. Üstün zekalılara eğitim veren özel eğitim kurumlarından yararlanmakta fayda bulunmaktadır.

*Aileler üstün zekalı çocuklarına karşı sosyal, fiziksel, psikolojik ve akademik olarak gerektiği şekilde davranmalıdırlar.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş