Tuvalet Eğitiminde Neleri Yapmamalıyız?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Tuvalet eğitiminde en başarılı şekilde öğretim gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki ilkelere dikkat etmenizi tavsiye ederim. Böylece tuvalet eğitimine karşı çıkan inatçı bir çocuk ile karşı karşıya kalma olasılığınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

*Tuvalet eğitiminde belirli bir süreye ihtiyacınız vardır. Bu nedenle bu eğitimi verirken aceleci davranmamanız gerekmektedir.

*Çocuğunuzun hemen tuvaletini öğreneceğini düşünüp onun her hatasında kızgınlık ifadesi içerisine girmemelisiniz. Bir gün altına yapan çocuğunuzun ertesi gün başarılı olabilme ihtimali olabildiği gibi bunun tam tersi de mümkün olabilmektedir.

*Tuvalet eğitimi esnasında sırf altına yapmasın diye çocuğunuza sıvı gıda verme durumundan asla kaçınmamalısınız.

*Tuvalet eğitiminde aşırı baskıcı davranmamalısınız. Aşırı baskı çocuğunuzda tuvalet eğitimine karşı olumsuz tavır gelişimine sebep olabilmektedir.

*Çocuğunuzun bu eğitim esnasında asla strese girmesine sebep olacak eylem ve davranışlarda bulunmamalısınız.

*Çocuğunuzla bu eğitim sürecinde inatlaşmanız hem eğitim sürecinin uzamasına hem de bu süreç boyunca çocuğunuzda olumsuz duyguların gelişim durumu oluşumuna neden olabilmektedir.

*Kabızlık sorunu yaşayan çocuğunuzda asla tuvalet yapımı için baskı uygulamayın; öncelikle kabızlık probleminin geçmesi için çaba harcayın.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş