Turuncu Rengi Öğreniyoruz; “Vücudum” adlı parmak oyunu; Farklı Sesler Çıkarıyoruz

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Sanat:

Renklerin Gizemi” adlı çalışma yapılır. Sarı ve kırmızı renkler kâğıtta ayrı yerlere damlatılır. Çocuklar parmaklarıyla boyaları karıştırarak yuvarlak şekiller oluşturmaları için yönlendirilirler. Renklerin de tıpkı bizler gibi ayrı ayrı olduğu konuşularak etkinlik bitirilir.

Oyun- Hareket:

Çocuklar boy aynasının karşısına geçer. Çocuklar aynada kendilerini incelerler. “Vücudum” adlı parmak oyunu oynamaları için çocuklar yönlendirilir.

Bu benim başım, (İki el ile baş tutulur.) / Bunlar da kollarım, (Kuş gibi uçma taklidî yapılır.)

Bunlar da bacaklarım. (Bacaklar gösterilir.) / İşte benim güzel vücudum.

(Ellerle baştan ayağa kadar tüm vücut gösterilerek parmak oyunu oynanır.)

Çocuklar ikişer ikişer eşleştirilir. Öğretmen; çocuklara arkadaşlarının başına, gövdesine, kollarına dokunmalarını söyler.

Çocuklardan bir tanesi ebe seçilerek diğer çocukların karşısına geçer. Diğer çocuklar ayna görevini üstlenir. Ebe olan, sıra ile vücudunun belli yerlerine dokunarak gösterir. (Örneğin burnuna gibi.) Ayna olan çocuklar da ebenin yaptığını taklit ederler. Şaşıran ayna çocuğa çeşitli taklitler yaptırılır. Belli bir süre sonra ebe değiştirilir.

Çocuklara yüzükoyun yere yatmaları söylenir. Çocuklardan birinin üzerine diğerlerine fark ettirmeden örtü kapatılır. Örtünün altındaki çocuktan ses çıkarması istenir. Diğer çocuklardan örtünün altındaki çocuğu, çıkardığı sesten yola çıkarak tanıması istenir.

Çocuklara “Boy aynasında kendini gördüğünde neler hissettin? Sence yüzündeki en ilginç yer neresidir? Neden?” soruları sorularak görüş ve düşüncelerini söylemelerine fırsat verilir.

Müzik:

Çocuklardan duvara yaslanmaları istenir. Çocuklara bir piyano tuşu olduklarını hayal etmeleri söylenir. Öğretmen “Ben de bir piyanistim.” diyerek dokunduğu çocuğun ses çıkarmasını ister.

Etkinlik yapılırken herkesin özel bir sesi olduğu, bu sesin hiç kimseye benzemediği vurgusu yapılır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş