Türkiyede İlk Matbaayı Kuran Kişinin Adı Nedir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

1. Türkiyede İlk Matbaayı Kim Kurdu
    Türkiyede İlk Matbaayı Kuran Kişi Kim?
    Türkiyede İlk Matbaayı Kuran Kişinin Adı

Türkiyede İlk Matbaayı Kim Kurdu?
    Türkiye"de ilk matbaayı kuran adam, 1674 yılında Macaristan"da Kolojvar şehrinde doğmuştu. Sonradan İbrahim Müteferrika adını alan aynı şahıs yoksul bir ailenin çocuğuydu. Çocuk sayılacak yaştayken, ilerde Protestan papazı olmak üzere eğitim görmesi için ruhban okuluna verildi. Türkiyede 1692 yılında Macar Kralı Tökeli İmre Osmanlı ordusu ile Avusturyalılar"a karşı aynı safta savaşıyordu. Protestan olduğu için Avusturyalılar tarafında yer alan henüz 18 yaşındaki ruhban okulu öğrencisi, İkinci Viyana kuşatmasından sonra yapılan bir savaşta Osmanlılar"a esir düştü. İstanbul"a getirilerek esir pazarında "köle" olarak satıldı.
    Onu satın alan adam sert, acımasız ve kabaydı. Bu duruma katlanamayan delikanlı Müslümanlığı kabul etti. İbrahim adını aldı.
  2. Misafir

Misafir Misafir

[FONT=&quot]Ben Osmanlıda matbaayı kuran ilk Türk matbaacısıyım. 5 Temmuz 1727’de Sait Efendi ile birlikte padişahın da fermanını alarak ilk Türk matbaasını kurduk. Burada basılan ilk önemli eser Vankulu Lugatı’dır. Ben kimim? ne olur biri bana bu sorunun cevabını versin :confused::confused::confused::confused::confused::confused:.
  3. Misafir

Misafir Misafir

Çok işime yaradı ellerinize sağlık :)
  4. Murat

Murat Yönetici

ülkemizde ilk defa matbaa kim tarafından kullanılmıştır diye merak edenler için İbrahim Müteferrika doğru cevap.

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. matbaayı kullanan ilk türk kimdir