Türkçe'de Ünsüz Harfler Nelerdir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

1. Murat

Murat Yönetici

Türkçe'mizde kullandığımı ünsüz harfler hangileridir ünsüz harfler nerelerde kullanılır,

Ünsüz harf nedir? dilerseniz ünsüz harfleri tanıyalım, ünsüz harfler bir engele çarparak çıkan seslere denmektedir. Ünsüz harfler ses tellerinin titreşimine uğrayıp uğramamasına göre iki gruba ayrılmaktadır. Türkçe'de alfabede yirmi tane ünsüz harf bulunur.
    Alfabemizdeki 21 ünsüz harfler ise şunlardır;

b-c-ç-d-f-g-ğ-h-j-k-l-m-n-r-s-ş-t-v-y-z' harfleridir.

a) Ses tellerinin titreşimiyle ortaya çıkan ünsüzlere tonlu ünsüzler yani yumuşak ünsüzler denir bu yumuşak ünsüzler şöyledir; b-c-d-g-j-l-m-n-r-v-y-z harfleridir.

b)Ses tellerinin titreşimleri sonucunda meydana gelen ünsüz harflere sert ünlüler yani tonsuz ünlüler denmektedir.Bu Tonsuz ünlüler şöyledir;ç-f-h-k-p-s-ş-t' harfleridir.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 21 Kasım 2015
  2. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Öncelikle Eline koluna, emegine saglik demek istiyorum abi. Harika ve detayli hazirlanmis bir konu. Basta benim gibi gurbette yasiyanlar icin ve tabiki Turkiyede yasiyanlar icin cok cok faydali bir konu.

Son olarak. Murat abi Turkiet ögretmenim olsana, olsana, olsana oooo :D :D

3. Ottoman

Ottoman Bölüm Yöneticisi

Hep ünlü ve ünsüzleri karıştırmışım dır bu nedenle bu bilgilerin dimağa kaydedilmesinden yanayım.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş