Türk Lirasının Üzerinde Resmi Bulunan Kişiler Kimlerdir?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

1. M

Muallim Yeni Üye

Türk Lirasının üzerindeki resmi bulunan kişiler kimlerdir? TL üzerindeki kişiler kim (resimli) olarak ele alalım.

Hemen hemen hergün hepimizin bir şekilde gördüğü ama dikkat bile etmediği Türk Lirasında resmi bulunan kişiler kimler diye bir araştırma yaptık. 7'den 77'ye herkesin paralarımızda gördüğü bu kişileri tanıyalım.

5 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

Halen kullandığımız kağıt 5 liraların üzerinde 2009 yılından beri Prof. Dr. Aydın Sayılı'nın resmi bulunmaktadır. Türkiye de bilim tarihçiliğinin yerleşmesini sağlamış bilim adamıdır. Ordinaryüs Profesör Doktor ünvanı taşır. 1942 yılında Harvard Üniversitesi nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamış olan Sayılı, dünyada bilim tarihi alanında bilinen ilk doktora derecesinin sahibidir.

10 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

2009 yılından beri 10 lira'ların arka yüzünde ünlü Türk Matematikçisi Cahit Arf'in resmi bulunmaktadır. Cahit Arf, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji'nde matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kurulu başkanı oldu.

20 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

Kullanmakta olduğumuz 20 liraların arka yüzünde 20. yüzyılın başlarındaki çalışmalarıyla tanınan ve Birinci Ulusal Mimarlık Akımı'nın önde gelen isimlerinden olan Türk mimar Mimar Kemaleddin'in resmi bulunmaktadır.

50 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

2009 yılından bu yana 50 Liralık banknotların arka yüzünde Türk edebiyatının ve İslam coğrafyasının ilk kadın romancısı olarak tanınan Fatma Aliye Topuz'un resmi bulunmaktadır.

100 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

17. yüzyıl büyük Türk bestekârı Buhurizade Mustafa Itri 100 liralarımızın arka yüzünde anılmaktadır. Çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için bu mahlası almış olduğu söylenir.

200 liranın arka yüzünde kimin resmi var?

Banknotlarımızın sonuncusu 200 liranın üzerinde ise Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olan mutasavvıf bir halk şairi aynı zamanda büyük bir Türk düşünürü olan Yunus Emre'nin resmi bulunmaktadır.

2. N

Nursultan Yeni Üye

Bütün paraların arkasında önünde mutlaka resimler mevcuttur.

3. d

dark12 Misafir

güzel paylaşım emeğinize sağlık

4. Murat

Murat Yönetici

Örnek olarak daha farklı kişiler de konulabilir sizce kimin resmi konulmalı?

5. K

Kayıtsız Misafir

6. n

nfkdlş Misafir

bayıldım çok güzel

7. n

niyazi Misafir

Neden o kişiler ve neden onlar konuluyor boş kalsa acaba daha mı iyi olacak. Çünkü Tr için bişeyler veren bir tek onlar deil ki diğerlerine haksızlık oluyor

8. s

selam gençlik Misafir

aynen ya 50 nerde? ve neden hiç osmanlı padişahı yok!? Türkiye bir osmanlı torunu olduğuna göre atatürk varsa Fatih Sultan Mehmet de olmalı bence..

9. s

saliha Misafir

50 tl orda ne kadar dikkatsizsiniz. fatma aliye topuz var üstünde. ayrıca bilim sanat insanları koyuluyor yöneticiler değil.

10. e

eşek Misafir

Ben hepsini biliyorum para severim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Ekim 2014
  11. l

leman Misafir

12. g

gazeli Misafir

çok güzel para güzeldir $$$$$........

13. B

Boşwer Misafir

Çok yararlandım saolun

14. Orko

Orko Bilgi Sihirbazı.

Türk Lirasının üstündeki resimleri tanımamak mümkün değil

15. N

Nilsu demir Misafir

Benim dedemin resmini de bassalar keşke mübarek bir adamdı

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Aralık 2014
  16. N

Nilsu demir Misafir

Bence çok güzel anlatmışlar ama başkalarına haksızlık oluyor bitek onlar önemli değilkiii

17. e

esraaa Misafir

bence 50 türk lirasınn üstnde sabiha gökçen olabilirdi.:D;):):);):D:rolleyes:o_O

18. k

kayahan Misafir

Bence harika olmuş

Çok SAĞOLUN...

19. s

sevsdfgfdsaa Misafir

ya neden onlar varmış bulamıyorum ama neyse yeterli teşekkürler :**

20. t

tuğçe ışık Misafir

bence bütün para güzeldirrrrrrr

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi