Tüpleri bağlatmanın ardından gebe kalma riskim var mı ?

Konu, 'Gebelik' kısmında Hatice tarafından paylaşıldı.

1. Tüpleri bağlatmanın ardından gebe kalma riskim var mı ?

Tüplerin bağlanması (tüp ligasyonu) %100 gebelikten korunmayı garanti etmemektedir.Nadir de olsa tüp ligasyonunun ardından gebelik görülebilir.
    10.000 tüp ligasyonu yapılan hastada oluşturulan çalışmada 11 gebelik saptanmıştır.Bu nedenle tüp ligasyonu ardından gebelik oranı %0.11’dür.Bu nadir vakalarda tüpler yeniden uç uca gelip yumurta hücresinin döllenip rahme yerleşmesine olanak vermektedir.Bu gebeliklerin bir kısmı tüplerdeki harabiyet nedeniyle ektopik(dış) gebelik olarak görülür.Tüp ligasyonu ardından uzun süre (10 yıl) geçtiğinde gebelik oranı hafif artmaktadır.
    Tüpleri bağlattıktan sonra yeniden gebelik istenirse yeni bir cerrahi girişim gereklidir.Yapılacak bu cerrahi operasyon gebelik garantisi içermemektedir.Bu nedenle bu operasyon yerine Tüp Bebek uygulaması sıklıkla önerilmektedir.
    Bunların dışında doğum sonrası başka hangi yöntemler kullanılabilinir?
    Ülkemizde en çok uygulanan yöntem geri çekme veya ‘coitus interraptus’ denen yöntemdir. Çok daha nadiren kullanılan ve ülkemizde yaygın olmayan yöntemler ise ; servikal kap, vajen içi fitil ve kremlerdir ve koruyuculukları azdır.
    Erkekte tüp bağlanması işlemi ise "Vazektomi" olarak bilinir. Lokal anestezi eşliğinde ayaktan yapılan çok basit bir işlemdir. İşlem sonrası cinsel istek veya fonksiyonlarında azalma yaratmaz ve meni'nin miktarında değişme olmaz. Yine geri dönüşümü olmayan bir yöntemdir. Erkekleri bu yönteme ikna etmek zordur.

Doğum sonrası veya normalde de hangi korunma metodu kullanılırsa kullanılsın her türlü adet gecikmesi durumunda öncelikle gebelik düşünülmelidir. Eğer gebelik testleri ve muayene sonuçlarında gebelik saptanmazsa adet gecikmesi nedenine yönelik tedavi uygulanmalıdır.
  2. var mı? sonucu öğrenemedık hani
  3. Misafir

Misafir Misafir

26 Haziran Salı Günü Tüp Bağlattım . 18 Gün Sonra Korunmadan İlişkiye Girdim . Bu Sebebten Dolayı Erken İlişki Zamanında . Gebe Kalabilirmiyim . En Gec Amaliyattan SOnra İlişki Zamanı Ne Kadardır . Yardımcı OLURSANIZ Sevinirim.
  4. Misafir

Misafir Misafir

tüplerim bağlı 6senedir ilk kez adetim geçikti hamile kalmaktan korkuyorum
    test yaptım yok görünüyo ne yapmalıyım yaşım 42
  5. Misafir

Misafir Misafir

ben tüplerimi bağlatalı 2 yıl oldu iki gebelik yaşadım ve ikiside 6 aylık düştü ondan sonra tüplerimi bağlattım ama sağ olan ikiz kızlarım var ama nedense bu ay adetim gecikti ve hiç böyle olmazdı acaba hamile kalma olasılığım varmı olursada çok sevinirim çünkü yaptığım işleme çok pişmanım..
  6. Murat

Murat Yönetici

Allah tüm tüp bebek sahiplerine yardım etsin ve sağlıklı bir şekilde doğmalarını nasip etsin.
  7. Kayıtsız

Kayıtsız Misafir

eşim 3 cü çoçuğu doğum yaptıkdan sonra tüplerini bağlattık ilk çocuğumuz özürlüydü askeri ücretliyşm bakamam diye tüplerini bağlattık ama eşim son çocuktan sonra bağladıktan 3 ay sonra hamile kaldı hastane bağladık diyo çoğü doktorlarda mümkün değil diyo baştan savma iş yaptıkları aşikar bakamıomda ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. tüpler bağlıyken hamile kalınırmı

,
  2. kordonlar bağlıyken hamile kalınırmı

,
  3. kordon bağlıyken hamile kalınırmı

,
  4. kordonları bağlı kadın hamile kalırmı,
  5. tüpler bağlandıktan sonra hamile kalınır mı,
  6. tüpleri bağlattıktan sonra hamile kalınır mı,
  7. kordon bağlamadan sonra hamile kalınır mı,