Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

1. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

Hepimizin hayatında mutlaka tekenmez kalem kazası yaşanmıştır. Lisa hayatım boyunca ben her hafta yaşıyordum.. Tükenmez kalem lekesi çıkartmak nasıl bir durumdur bilirim. Tükenmez kalem lekesi çıkartmak için nasıl yöntemler izlenmeli hemen bahsedeyim..

Tükenmez kalem lekesinden dolayı bir çok sevdiğim giysimden vazgeçmek zorunda kalmışımdır. Tabikide bu durum bende tükenmez kalemlere karşı bir tiksinti yaratmıştır. Ama hayatımızın her alanında mutlaka kullanmak zorunda kaldığımız bir kalem çeşididir kendisi : )

İşin püf noktalarından birtanesi tükenmez kalem lekesini bulaştığını gördüğünüz anda müdahale etmektir. Ne kadar hızlı bir şekilde yayılmayı durdurursanız uğraşmanız gereken leke küçük olur.

Eğer tükenmez kalem lekesi kıyafetinizde sıvı durumdaysa hemen bir peçete yardımı ile emdirerek önemli kısmı yok edin. Kalan kısmı temizlemek için kullanacağınız deterjanın ağartıcı olmamasına çok dikkat edin. Sıvı deterjana bir bardak du ilave ederek iyice karıştırın ve bu karışımı bir peçete yada havluya dökün. Lekeli olan bölgenin üstüne bastırmadan tampon yapın. Ve Kesinlikle ovmayın. Bu işlem sonrasında kıyafetinizi yıkama talimatlarına uygun bir şekilde yıkayın.

Eğer leke hala çıkmamışsa aynı sistemle yeniden temizleyin ve yeniden yıkayın.

Kot giysilerde başınıza gelen tükenmez kalem lekelerinde saç spreyi kullanabilirsiniz. Fakat bu yöntemde saç spreyini başka bir kumaşta deneyerek leke bırakıp bırakmadığını kontrol edin. Saç spreyinin içindeki alkol ve lanolin gibi yağların bazıları kıyafetinizde farklı lekeye neden olabilir.

Tükenmez kalem lekelerinde ispirtoda kullanılır fakat yanıcı olduğundan dolayı yasambu olarak tavsiye etmiyoruz.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş