Topuk dikeni Lazer tedavisi

Konu, 'Ortopedi' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Lazerle topuk dikeni tedavisi ve topuk dikeninde tedavi yöntemleri hakkında gelişmiş bir makale.

  [​IMG]
  Özel bir yağ dokusu ile çevrili olan “topuk” bazen inatçı bir ağrı ile sizi taşımak istemeyebilir. Karşılaşılan bu durumun “topuk dikeni” olduğuna dikkat çeken ve genellikle 40-60 yaş arasında görüldüğünü söyleyen Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Vildan Çerçi, “Topuğu çevreleyen yağ dokusu gelen direkt yükün %20-25 'ini azaltabiliyor.

  Topuktaki bu yağ dokusu, yerleşimi ve bölmeli yapısı ile hidrolik bir amortisman görevi görür. Ayak tabanı kaslarının, topuk kemiğine yapışma yerinde meydana getirdiği ağrılı hastalık topuk dikenidir” diyerek konuyla ilgili soruları cevapladı:

  1- Topuk ağrısına neden olan topuk dikeni hastalığı nasıl oluşur?
  Zorlanmalar sonucunda, ayak tabanı kaslarının, topuk kemiğine yapıştığı yerde minik yırtıklar ve zedelenmeler oluşur. Zaman içinde bu bölge kireçlenir ve dikenimsi bir görünüm alır. Ağrıya neden olan bu dikenimsi çıkıntı değildir, bu sadece bir sonuçtur. Dokularda meydana gelen zedelenmeler, dokuların sertleşip kısalmalarına neden olurlar. Tekrarlayan zorlanmalar yeniden yırtılmalara, ödem ve ağrıya neden olur.

  2-Topuk dikeni olan hastaların şikayetleri nelerdir?
  Bu hastalar özellikle sabahları yere bastıklarında topuklarında ağrı hissederler, bir süre yürüyünce ağrı azalır, ancak uzun süre ayakta kalınca ve çok yürüyünce ağrı tekrar şiddetlenir. Ağrı oldukça inatçıdır ve yıllar boyunca devam edebilir.

  3-Topuk dikeni kimlerde görülür?
  Kilolu, ayak tabanındaki kaviste düşüklük veya aşırı kavislenme olan kişilerde, uzun süre ayakta kalmayı ve yürümeyi gerektiren işlerde çalışanlarda, zorlayıcı sportif aktivite yapanlarda daha sık görülür.

  4-Tedavisi nasıl yapılmaktadır?
  Tedavide değişik yöntemler var. Tedaviye dirençli bir hastalıktır.

  -Öncelikle hastaya ayak kavisini destekleyen uygun tabanlık veriyoruz. Topuk bölgesine verilen ortası delik yumuşak yastıklardan daha etkili.

  -Kortizon iğnesi oldukça sık başvurulan bir yoldur. Ancak steroidli ilaçların yan etkileri, enjeksiyonun ağrılı olması, tedavide yeterli olmaması nedeniyle farklı yöntemler de uyguluyoruz.

  -Şu anda en etkin tedavi lazer terapisidir. Lazer terapisi hem kullanımı kolay hem de komplikasyonu ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Tedavi etkisini kısa süre içinde gösteriyor. Beraberinde özel egzersizler veriyoruz, düzenli yapılması oldukça önemli. Tedavi 10-15 seans sürüyor. Ağrılı noktalara cilt üzerinden lazer uyguluyoruz. Tedavi esnasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmiyor.

  -Belirli ayak ve bacak kaslarını germe ve güçlendirme egzersizleri de oldukça fayda sağlıyor.

  5- Tekrarlama olasılığı var mıdır?
  Bir kez tedavi olduktan sonra, düzenli egzersiz yapılması uygun ayakkabı giyilmesi ve aşırı zorlamaktan kaçınılması halinde tekrarlama olasılığı düşüktür.

  6-LASER terapisi nedir?
  Tedavide kullandığımız düşük enerjili lazer ışınları cilt ve altındaki dokuya penetre olarak hücreler tarafından alınır ve enerjiye dönüştürülür. Böylece hücrenin iyileştirici aktivitesi artar.

  -Lazer ışığının etkileri:
  -Hücre metabolizmasını artırıyor.
  -O bölgedeki kan dolaşımını iyileştiriyor.
  -Kollajen ve kas dokusunda gelişme sağlıyor.
  -Akut ve kronik ağrıyı iyileştiriyor.
  -O bölgedeki ödem ve iltihaplanmayı azaltıyor
  -Doku tamiri ve yara iyileşmesinin uyarılmasını sağlıyor.
  -Bağışıklık sistemi uyarılıyor.
  -Sinir fonksiyonlarını uyarıyor.

  Sonuç olarak daha hızlı iyileşme, ağrı, şişme ve iltihaplanma sürecinde azalmaya neden oluyor. Bu yöntem, alternatif terapileri, ağrılı ve zor cerrahi işlemleri, kuvvetli yan etkili ilaç tedavilerini gereksiz kılıyor.

  7-LASER tedavisinin etkili olduğu diğer hastalıklar nelerdir?
  -Eklem iltihabı
  -Tenisçi dirseği,omuz tendiniti v.b
  -Yumuşak doku incinmeleri
  -Çene eklemi ağrıları
  -Kuyruk sokumu ağrısı
   

  Ekli Dosyalar:

 2. asi1

  asi1 Yeni Üye

  Topuk dikeni tedavisinin lazerle yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.
   
 3. firuze

  firuze Yeni Üye

  Topuklarım çatlıyor ve çok kötü oluyor :(
   
 4. Nursena

  Nursena Admin

  Doktor Vildan hanıma danışmanızı öneriyorum ben, yazılanlar ve yorumlar işinde başarılı oldugunu göstermekte.
   
 5. Selin Aker

  Selin Aker Misafir

  benimde annemde vardı bu rahatsızlık heeltex diye bir yerden topuk dikeni çorabı almıştık anneme fazla sürmedi geçmişti ama oldu 1 ay felan, yürüseniz bile fazla ağrı hissetmiyorsunuz o çorapla, merak edenler varsa siteleri şuydu.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Ocak 2015
 6. Murat

  Murat Yönetici

  Çıkıkçı Osman'a gidin tavsiye ederim akciğer tedavisi yapar 2 ayda düzelirsiniz.
   
 7. Venom

  Venom Moderatör

  Tahmin ediyorum epey zor bir hastalik olabilir bu gibi seyler.
   

Blog' dan Haberler

 • Gretchen Röehrs İle Meyve Sebze Modası Yazar Goksel. Gretchen Röehrs isimli tasarımcıya aie ve meyve ile sebzelerden yapılmış moda tasarımları oldukça dikkat çekiyor. İntagramda paylaştığı fotoğraflarla yepyeni bir stil geliştirmiş olan Gretchen...
 • Havalı görünmek istiyorsan bunları giyeceksin Yazar Goksel. Giyim tarzı dış görünüşünüzün en önemli etkenidir. Ne kadar güzel olursanız olun yada ne kadar yakışıklı olursanız olun doğru kıyafetler üzerinizde değilse ortamda pekte parlamazsınız. Giydiğiniz...
 • 2016 Yılbaşı Hediye Önerileri Yazar Goksel. Evet yeni yıl geliyor herşey süperde hediye alınacak çok kişi var unutmayın. Peki 2016 yeni yılı için kime ne hediye alacağınızı düşündünüzmü. Ben düşünmedim açıkcası ve kafam iyice karışık....
 • Souq 28-29 Kasımda Karaköy’de Yazar Goksel. Souk Karaköy her ay farklı konsept ile kurulan bir pazar desek doğru olur sanırım. 28-29 Kasım‘da ise Souq Karaköy el yapımı işler temasıyla kurulacak. Kendi dallarında profesyonellerin işlerini...
 • Misophonia Hastalığı Nedir ? Yazar Goksel. Aslında Misophonia hastalığı hakkında eminimki çok az kişinin bilgisi var. Hayatta bir çok yerde belki günde onlarca kez karşılaştığımız ağız şapırdatma, sakız patlaması, sakız çiğnenirken çıkan...

Çevirim İçi Misafirlerimiz

 1. Goksel,
 2. okuroglufatos
Toplam: 1.130 (üye: 3, misafir: 1.046, bot: 81)