Tevfik Fikret Fener Şiiri

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında selda kantar tarafından paylaşıldı.

1. s

selda kantar Yeni Üye

Tevfik Fikretin Fener Şiiri hakkında bilgi verirmisiniz?

2. A

Abdullah Yeni Üye

- Bugün açız yine evlatlarım, diyordu peder,Bugün açız yine; lakin yarın, Ümid ederim,Sular biraz daha sakinleşir... Ne çare, kader!- Hayır, sular ne kadar coşkun olsa ben giderimDiyordu oğlu, yarın sen biraz ninemle otur;Zavallıcık yine kaç gündür işte hasta... - Olur;Biraz da sen çalış oğlum, biraz da sen çabala;Ninen baban, iki miskin, biz artık ölmeliyiz...Cocuk düşündü şikayetli bir nazarla: - Ya biz,Ya ben nasıl yaşarım siz ölürseniz? HalaDışarda gürleyerek kükremiş bir ordu gibiDöğerdi sahili binlerce dalgalar asabi.- Yarın sen ağları gün doğmadan hazırlarsın;Sakın yedek biraz ip, mantar almadan gitme...Açınca yelkeni hiç bakma, oynasın varsın;Kayık çocuk gibidir: Oynuyor mu kaydetme,Dokunma keyfine; yalnız tetik bulun, ziraDeniz kadın gibidir: Hiç inanmak olmaz ha!Deniz dışarda uzun sayhalarla bir hırçınKadın gürültüsü neşreyliyordu ortalığa.- Yarın küçük gidecek yalnız, öyle mi, balığa?- O gitmek istedi; "Sen evde kal!" diyor... - Ya sakınO gelmeden ben ölürsem? Kadın bu son sözleDüşündü kaldı; balıkçıyla oğlu yan gözleSoluk dudaklarının ihtizaz-ı hasirineBakıp sükut ediyorlardı, başlarında uçanKazayı anlatıyorlardı böyle birbirine.Dışarda fırtına gittikçe pür-gazab, cuşanBir ihtilac ile etrafa ra'şeler vererekUğulduyordu... - Yarın yavrucak nasıl gidecek?şafak sökerken o, yalnız, bir eski tekneciğinDüğümlü, ekli, çürük ipleriyle uğraşarakılerliyordu; deniz aynı şiddetiyle şırak -şırak döğüp eziyor köhne teknenin şişkinSiyah kaburgasını... Ah açlık, ah ümid!Kenarda, bir taşın üstünde bir hayal-i sefidEliyle engini guya işaret eyleyerekDiyordu: "Haydi nasibin o dalgalarda, yürü!"Yürür zavallı kırık teknecik, yürür; "Yürümek,Nasibin işte bu! Hala gözün kenarda... Yürü!"Yürür, fakat suların böyle kahr-ı hiddetineNasıl tahammül eder eski, hasta bir tekne?Deniz ufukta, kadın evde muhtazır... ölüyor:Kenarda üç gecelik bar-ı intizariyle,Bütün felaketinin darbe-i hasariyle,Tehi, kazazede bir tekne karşısında pederUzakta bir yeri yumrukla gösterip gülüyor;Yüzünde giryeli, muzlim, boğuk şikayetler... bunu gibi bir çok...

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş