Temizlik köşesi hazırlama; Ellerimiz İle Drama

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Çocuklar sınıfa girmeden önce sınıfa bir temizlik köşesi hazırlanır. Köşeye tırnak makası, sabun vb. temizlik malzemeleri konulur. Ayrıca kirli plastik eldiven (asetattan kirli tırnak) hazırlanır. Çocukların dikkati tırnak temizliğine çekilerek konuya giriş yapılır. Öğrencilerle hikâye dinleyebilecekleri uygun bir alana geçilir.

Öğretmen parmaklarına ağız ve göz çizerek aşağıdaki hikâyeyi anlatır.

“Merhabalar bizi tanıdınız değil mi? Biz sizin parmaklarınız. Bizim uçlarımızda tırnaklar vardır. Zamanla bu tırnaklar uzar. Tırnaklarımızın, uzadıkça kesilmesi gerekir. Çünkü tırnaklarımızın arasına kirler dolar. Bizler sabunla yıkansak bile bu kirler çıkmaz. Bu yüzden tırnaklar uzadıkça kesilmelidir. Tırnaklarımız tırnak makası ile kesilir. Herkesin tırnak makasının ayrı olması gerekir.”

Hayali olarak tırnak kesme çalışması yapılır. Hayali tırnak kesimi sırasında parmaklar sayılır.

Drama:

Öğretmen kendi elleri ile dramayı anlatırken, öğrencileri de ellerini kullanmaları için teşvik eder.

İki el yolda beraberce piti piti yürüyorlarmış (Masanın üzerinde parmaklar hareket ettirilir.).

Ellerden birisi önündeki çukuru fark edemediğinden içine düşüvermiş. Çukurun içi kirli sularla doluymuş. Temiz el onu çukurdan çekerek kurtarmış. (Ellerden biri diğeri tarafından çekilir.) Ellerden bir tanesi artık kirliymiş. Temiz el diğerine;

-Hadi gel musluğa gidip yıkanalım, demiş. Ama kirli el sabundan çok hoşlanmıyormuş. (Eller hayır anlamında sağa ve sola sallanır.)

-Ben gelmem, ben gelmem, demiş. Yollarına devam etmişler. Kirli el yolda bir çiçek gömüş ona dokunup koklamak istemiş. Çiçek kafasını çevirmiş:

-Sakın bana dokunma. Daha yeni yağmur yağdı. Yapraklarım tertemiz, demiş. Kirli el çiçeğin sözlerine çok üzülmüş. Yanından uzaklaşmış. Yollarına devam etmişler. Yolda bir kedi görmüşler. Onu çok sevmişler ona dokunmak istemişler. Temiz el sevmiş kedi gülmüş. Kirli el de onu sevmek istemiş. Ama kedi:

-Miyav! Bana dokunma. Ben gölde daha yeni yıkandım üzerim kirlenir sonra, demiş. Kirli el daha çok üzülmüş hemen su ve sabuna koşmuş. Foşur foşur yıkanmış artık mis gibi kokuyormuş. Çiçek de kedi de onun kendilerine dokunmasına izin vermişler.

Çocuklara doğada da temizliğin yapıldığına örnekler verilir. (Yağmur, kar, rüzgâr vb.) (N. Şirin)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş