Tell Efsanesi

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Masal Perisi tarafından paylaşıldı.

1. Masal Perisi

Masal Perisi Yeni Üye

tell.jpg

William Tell 13. yüzyılda ve 14.yüzyılın başlarında yaşadığı iddia edilen İsviçreli kahramandır. İsviçre'nin Bürglen kentinde yaşadığı iddia edilmektedir. Bu kahraman üstün okçuluk yeteneği ile nam salmıştır.

William Tell'in 14. yüzyılın başlarında İsviçreyi Avusturya boyunduruğundan kurtardığına yardım ettiğine inanılmaktadır. Vali Gesslerin İsviçreyi 1. Albert adına yönettiği dönemlerde Gessler düklük şapkasını Altdrof meydanına astırır ve gelen geçenin bu şapkaya selam vermesini emreder.

Tell, Gessler'in şapkasını selamlamaz ve tutuklanır. Gessler okçuluğu ile hünerli olan Tell'in oğlunun kafasının üstüne bir elma koyacağını ve bu elmayı vuramaması durumunda hem oğlunu hem de kendisini idam ettireceğini söyler. Bu işi başarı ile tamamlar. Ama atışı yapmadan önce eline iki ok almıştır. Dük sebebini sorunca eğer elma yerine oğlumu vursaydım sizi de diğer okla vuracaktım cevabını alır. Bunun üzerine hapse mahkum edilip, kaleye gönderilir. Gemi ile kaleye götürülürken şansı yaver gider ve çıkan fırtınadan yararlanarak kaçar. Gessler'i ok ile öldürür. Bu olayın ayrıca İsviçrelilerin Avusturya'ya karşı giriştikleri ayaklanmanın başlangıcı olduğu hakkında da söylemler bulunmaktadır.

2. Murat

Murat Yönetici

William Tell in masuscukdan hayatını okumuştum :)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş