Tanzimat Fermanı Kısaca Özeti

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. dilek öğretmen

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Tanzimat Fermanı Hakkında Kısa bilgi,
  Tanzimat Fermanı Kısaca nedir,
  Tanzimat Fermanı Özet

  Tanzimât Fermânı, Gülhane Hatt-ı Şerif-î 3 Kasım 1839 yılında okunan Tanzimat Fermânı, Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımıdır.

  Sultan Abdülmecid döneminde Hariciye Nazırı Koca Mustafa Reşit Paşa tarafından okunmuştur. Gülhane Parkı'nda okunması nedeniyle Gülhane Hatt-ı Şerif-î (Padişah Yazısı) ya da Tanzimât-ı Hayriye (Hayırlı Düzenlemeler) olarak da anılır. Bu fermânla devlet kendisini yenilemesi gerektiğini söylemiştir.
  İlân nedenleri
  Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa meselesinde Avrupa'nın desteğini almakAvrupa'nın Osmanlı iç işlerine karışmasını önlemekFransız İhtilali'nin milliyetçilik etkisini azaltmakGayrimüslimleri devlete bağlamak


  Fermanda yer alan konular;
  Tüm vatandaşların can, mal ve namus güvenliğinin sağlanması,Yargılamada açıklık, hiç kimse yargılanmadan idam edilemeyecek, (Hukuk devleti özelliğini yansıtır)Vergide adalet,Erkeklere dört yıl mecburi askerlik,Rüşvetin ortadan kaldırılması,Herkesin mal ve mülküne sahip olması, bunu miras olarak bırakabilmesi.(Özel mülkiyet güvence altına alındı. Müsadere kaldırıldı)

  Fermanda verilen bütün sözlerin tamamen yerine getirilememesine rağmen bu çabalar, çağdaşlaşmaya ve cumhuriyet fikrine önayak olmuştur.

  Tanzimat Fermânı'nın okunmasından I. Meşrutiyet'in ilanına kadar geçen dönem, Osmanlı tarihinde Tanzimat Dönemi (3 Kasım 1839 - 22 Kasım 1876) olarak anılır.
   

Sayfayı Paylaş