“Tadımdan Beni Tanı” adlı oyun ; “Ağzım” adlı parmak oyunu ; “Dondurmanın Yolculuğu” adlı hikâye

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Oyun Hareket:

Öğrenciler güler yüzle karşılanır.Etkinlik köşelerine yönlendirilerek serbestçe oynamalarına rehberlik edilir. En uzun ekmek çiğneme yarışması yapılır. (Yutmadan en uzun süre çiğnemeyi başaranlar sözel olarak ödüllendirilir.)“Tadımdan Beni Tanı” adlı oyun oynanır.

Seçilen çocuğun gözü kapanarak ağzına verilen şeyleri tanıması beklenir. Bilenler alkışlanır.

Türkçe- Drama:

“Ağzım” adlı parmak oyunu oynanır.

Ağzım

Bu benim ağzım (Ağız gösterilir.).

Ağzım olduğu için konuşurum

Sütümü içerim,

Pastamı yerim,

Ağzım olmasa,

Ben ne yaparım (Sözlere uygun hareketler yapılır.)?

“Dondurmanın Yolculuğu” adlı hikâye anlatılır.

Dondurmanın Yolculuğu

Ahmet, çikolatalı dondurmayı çok seviyordu. Babası işten dönerken ona en, yani sevdiği yiyeceği çikolatalı dondurma aldı. Dondurmayı elinde tutarak yalamaya başladı. Dondurma önce dilin üzerinde yavaş yavaş geziniyordu. Ne kadar da lezzetli idi. Minicik dili dondurmanın tadını hissediyordu. Sonra da dondurmanın eridiğini ve yuttuğunda aşağıya doğru kaydığını hissetti. Şimdi artık onun tadını alamıyordu. Dondurma yemek ne kadar zevkliydi.

Televizyonda çok güzel bir çocuk şarkısı çalıyordu. Ahmet onu tekrarlamak istedi. Şarkıyı televizyondaki çocuk ile birlikte söyledi. Şarkıyı söylerken dili sallanıyor, ağzından değişik sesler çıkıyordu. Konuşabilmak ve şarkı söyleyebilmek ne kadar zevkliydi. Annesi konuşamayan ve yediği şeylerin tadını alamayan insanların olduğundan bahsetmişti. Aynanın karşısına geçerek ağzını dişlerini inceledi. Açıp kapadı, ses çıkardı. Bütün bunları yapabildiği bir ağzı olduğu için çok mutlu oldu. (N. ŞİRİN)

Öğrencilerin birbirlerinin ağzını inceleyerek dudak, diş, ağız, dil kavramlarını öğrenmeleri sağlanır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş