Sözleşmeli Öğretmenlere Müjde

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Yalnız Kalpler tarafından paylaşıldı.

1. Y

Yalnız Kalpler Misafir

Danıştay, sözleşmeli öğretmenlere atama nedeniyle yolluk ödenmesine ilişkin iki kararı, Resmi Gazete'de nihayet yayımladı.

Atamalarının ardından yolluklarını alamadıkları gerekçesiyle idare mahkemeye yaptıkları başvuru sonucunda red cevabını alan sözleşmeli öğretmenler, Danıştay'a başvurdu.
    Danıştay, öğretmenlerin yerel mahkeme kararının bozulması talebini kabul ederek işlem başlattı ve sözleşmeli öğretmenlere atama nedeniyle yolluk ödenmesi kararını verdi.

Kararda, dava konusu işlemin yasal dayanaklarını oluşturan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların 4. maddesindeki, "Sözleşmeli personele geçici görev yolluğu dışında harcırah ödenemez" ibaresi ile buna paralel olarak yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığının ilgili genelgesindeki, "Sözleşmeli öğretmenlere sürekli görev yolluğu ödenmeyecektir" ibaresinin Danıştay kararıyla yürütmesinin durdurulduğu hatırlatılarak, oluşan yeni hukuki durumda, davacının sürekli görev yolluğunu alabilmek için başvurabileceği belirtmiştir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş