Sonbahar Lezzetleri

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

1. R

Rabba Bölüm Yöneticisi

Kışın yaklaşmaya başladığı şu günlerde sofralarımızda lezzetlenmeye ve çeşitlenmeye başladı. Bu güzel günlerin tadını doyasıya çıkarmak için sağlıklı ve dengeli beslenerek hem formumuzu korumalı hem de sonbahar lezzetlerinden tatmaya başlamalıyız. Mevsim gereği psikolojimizde ve fizyolojimizde meydana gelebilecek değişimleri düşünerek ona göre beslenme programımızı belirlemeliyiz.
    Gelin size sonbahar mevsiminde sofralarınızı şenlendirecek besinleri tanıtayım.

Brokoli: Yetişkinlerin günlük C vitamini karşılayan bu besin aynı zamanda toksinlerden arındırıcı özelliğe sahiptir. K ve A vitamini içermektedir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Kolon ve akciğer kanserini önleyici etkisi bulunmaktadır.

Lahana- Enginar- Karnabahar: K, C ve A vitaminlerinin yanı sıra posa kaynağıdır. Fosfor, potasyum, magnezyum, B6 ve E vitamini yönünden oldukça zengin olan bu besinler bağışıklık sisteminizi de güçlendirici etkide bulunmaktadır.

İncir: A, B, C vitaminlerini kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfor açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Lif oranı yüksek olan bu besin aynı zamanda bağırsaklarınızı iyi çalıştırmaktadır.

Roka: C vitamini bakımından zengindir. Aynı zamanda K ve P vitamin içeriği de bulunmaktadır. Kas ağrılarına iyi gelir. Bağışıklık sistemine faydalı olup vücuttaki toksinleri atmanıza yardımcı olur.

Ayva: A ve C vitamini, mineraller bakımından zengin olan bu meyve bulantıya engel olabildiği gibi ishale de iyi gelmektedir.

Ekli Dosyalar:

2. R

Rabba Bölüm Yöneticisi

Ben çok düzensiz besleniyorum ve yediklerime çok dikkat etmiyorum açıkcası.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş