Sınıf Kuralları ve Drama

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman- Sanat:

Çocuklar güler yüzle karşılanır. Etkinlik köşelerinde serbestçe oynamaları sağlanır. Sınıfta uyulması gerekli kurallar hakkında çocuklarla sınıf toplantısı düzenlenir. Sınıftaki kurallar tekrarlanarak uyulacağına dair verilen sözler imza atılarak pekiştirilir. Çocuklara sınıftaki etkinlik köşelerinden en çok sevdiklerinin isimleri sorulur.

Çocuklar sınıftaki oyuncaklardan en sevdiklerinin benzerini oyun hamuruyla çalışmaları için yönlendirilirler.

Türkçe:

Öğretmen önceden kaş ve göz ekleyip karakter verdiği oyuncakları köşelere yerleştirir. Eline aldığı bir kuklayı çocuklara konuşturur.

“Çocuklar şimdi sizlerle sınıfta bir gezinti yapacağız. Ben önden gideyim, siz beni takip edin.” denilerek köşeleri tek tek gezerler.

Köşelerdeki oyuncaklara kuklayı konuşturarak onların çocuklardan ne istediklerini sorar.

Önceden kaş göz yapılarak karakterize edilmiş oyuncak (fen ve matematik köşesinde büyüteç, evcilik köşesinde bebek, blok köşesinde tahta blok, yapboz vb. olabilir.) beklentilerini anlatır.

Müzik- Drama:

Çocuklara bir oyuncak seçerek öykünmesini yapmaları söylenir. Çocuklar seçtiği oyuncağın öykünmesini yapar.

Öğretmen aşağıdaki şarkıyı ezgili bir şekilde söyler. Hareketleri çocuklarla birlikte yapılır.

Benim adım oyuncak,

Çocuklar beni anlar ancak.

Onlarla ağlar gülerim,

Her zaman vardır bir yerim.

Sahibimle gezer eğlenirim,

Sonra yerime konularak dinlenirim. (Çocuklar öykünmesini yaptığı oyuncak sınıfın hangi köşesinde ise oraya giderek uyuma öykünmesi yapar.)

Oyun ve Hareket:

Öğretmen tren oyuncağının dramasını yaparak çocuklara hangi oyuncağın dramasını yaptığını sorar. Sonra çocukları hayali olarak oyuncak trenine bindirerek dağlara ormanlara bir gezinti düzenler. Sonra oyuncak treni yerine koyarak gezi tamamlanır. Çocuklara her oyuncağın bir yeri olduğu ve yerine kaldırma görevinin ise oynayan kişiye ait olduğunu hatırlatır.

Çocuklarla birlikte deterjan koymadan sınıftaki oyuncaklar leğenin içinde yıkanarak, oyuncakların üzerinde oluşan lekeler gösterilir. Oyuncakların oynanırken ağza alınmaması gerektiği hakkında konuşulur.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş