Sevgi Dolu Kalpler, Balon Patlatma Oyunu, Hayali Gezimiz

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Öğrenciler güler yüzle karşılanır. Çocuklar ilgileri doğrultusunda köşelere yönlendirilir. Öğretmen zaman zaman çocukların serbest oyunlarına katılır.

Öğretmen kendi kalbini temsil ettiğini söylediği büyük bir kalp çizer ve keser.

Çocukların da sırayla kendi getirdikleri kalbi, bu büyük kalbe yapıştırmalarını sağlar.

Kalbin üzerine “Öğretmenlerin kalbi öğrencilerinin sevgileri ile doludur.” yazısını yazarak sınıflarının kapısına asar.

Kapının üzerindeki kalbi gördüklerinde öğretmenlerinin onları çok sevdiğini hatırlamalarını söyler.

Oyun ve Hareket, Fen- Matematik, Müzik:

Öğretmen “Okula başlayan minik bir kuş okulda ne kadar eğlenmiş, ne kadar eğlenmiş. Bazen boya, bazen deney yapmış. Öğretmeni onu çok çok sevmiş.” sözlerini ezgili bir şekilde söyleyerek çocukların bir araya toplanmalarını sağlar.

İsmini söylediği çocuğun yanına gelerek arkadaşlarına “Merhaba!” diyerek adını söylemesi için yönlendirir.

“Balon Patlatma” adlı oyun oynanır.

Çocuklarla halka oluşturularak “Kırmızı bir balon varmış. Bir çocuk onu ağzına almış. Hüf hüf! diye üflemiş. Balon kocaman şişmiş (Çocuklarla oluşturulan halka büyütülür.). Balon büyüyünce gerilmiş gerilmiş, pat! diye patlamış.” denilerek çocuklar ellerini bırakarak yere düşme öykünmesi yapmaları için yönlendirilir.

Öğretmen kovanın içine su ve sabun koyar. Pipet ile suya üfleyerek köpükler çıkarır. Çocuklara da birer pipet vererek onların da suda köpük çıkartmalarını sağlar.Bu arada “Sabun Köpükleri” adlı şarkıyı söyler.

Sonra çocukların da şarkıyı tekrar etmelerini sağlar.

Sabun köpüklerinden balonlar yaptım.

Bir üfledim bir balon,

Bir üfledim iki balon,

Bir üfledim üç balon,

Uçtu uçtu balonlar düştü balonlar,

Uçtu uçtu balonlar düştü balonlar,

Hepsi de patladılar hepsi de patladılar.

Drama:

“Küçücük kırmızı bir balon rüzgârda uçmaya başlamış. Rüzgâr onu acaba nerelere sürüklemiş?” yönergesi ile çocukların hayal güçleri yardımı ile istedikleri yerler (dağa, suya, göle) dikkate alınarak hayali geziler yapılır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş