Şekerli tatlı ve yağlı besinler

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında I$ık tarafından paylaşıldı.

 1. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Tatlı yiyecekler, pek çok kişini karşı koyamadığı lezzetlerdir. Pek çok kadın adet öncesi dönemlerde, tatlı krizi yaşar. Peki hiç düşündünüz mü? Bu tatlı krizleri, vücudumuzu nasıl etkiliyor. Sizler için, kçük bir araştırma yaptık ve pek de iyi olmayan sonuçlara ulaştık.

  * Her canınız istediğinde, yediğiniz tatlılar, kan şekerini ani olarak yükseltiyor. Bu da, ruhsal sorunlar, baş ağrıları, acıkma krizleri gibi sorunlarla kerşılaşmanıza neden oluyor.
  * Bu tür yiyecekler, kalp, şeker ve kenser gibi hastalıkları tetikliyor. Kan şekerinin ani yükselmesi, daha kolay kilo almaya neden oluyor. Bu da, kalp şeker hastalıkları için, büyük bir risk oluşturuyor.
  * Aşırı tatlı tüketimi, bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabiliyor. Şekerle birlikte, mayanın da, vücuda alınması, vücudun enfeksiyonlara karşı daha açık olmasını sağlıyor.
  * Bilinçsizce tüketilen basit şekerler, vücutta, krom yetersizliğine neden olabiliyor. Metabolizmadaki temel görevi kan şekerini dengelemek olan krom minerali, beslenme alışkanlıklarında fazlaca rafine karbonhidrat ve şeker olanlarda eksikliğe uğruyor.
  * Çok fazla tüketilen tatlı yiyecekler, erken yaşlanmaya sebep oluyor. Anti-aging çabasının aksine, şeker ve şekerli besinlerin vücutta yarattığı tahribat göz ardı edilemeyecek kadar önemli. Kana karışan şeker, ortamdaki proteinle birleşerek yeni moleküler yapılar oluşturuyor ve bu yapılar, dokuların deri elastikiyetini azaltıyor. Kan şekerindeki yükselişle insülin seviyelerindeki artışa bağlı olarak da yaşlanmayı hızlandırıyor.
  * Aşırı şeker tüketimi, vücudun yağlanmasına ve dolayısıyla, kilo almasına neden oluyor. Yani, direkt olarak, şişmanlık nedeni. Yanlış beslenme, kan şekerinde büyük dalgalanmalar, insülinin aşırı salgılanmasına ve vücudun gereğinden fazla yağlanmasına sebep olabilir.
  * Diş çürümelerinin ilk sırada yer alan sebeplerinden bir tanesidir. Diş ve diş eti hastalıkları da başta kalp hastalıkları olmak üzere, pek çok hastalığın tetikleyicisidir.
  * Stresi artırır. Strese girdiğimiz anda vücudun koruma içgüdüsüyle salgıladığı stres hormonları acil durumlar dışında kan şekerinin çok düştüğü durumlarda da salgılanıyor.
  * Fazla şeker tüketmek, A, C, B 12 ve folat vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demirin eksikliğine neden olur. Bu da besin yetersizliğine neden olur.
   

Sayfayı Paylaş