Sebzeli Pilav (4 Kişilik)

Konu, 'Pilavlar' kısmında fadime tarafından paylaşıldı.

1. f

fadime Yeni Üye

Sebzeli Pilav (4 Kişilik) nasıl pişirilir sorusuna cevap arayanlar için çok güzel bir uygulama seçtim.
    Malzemeler
    1.5 Su Bardağı Pirinç
    2 Su Bardağı Sebze Suyu
    2 Çorba Kaşığı Sıvıyağ
    1 İnce Dilimlenmiş Soğan
    1 Çorba Kaşığı Tereyağı
    2 Küçük Havuç (küp doğranmış)
    2 İnce Dilimlenmiş Pırasa
    1 İnce Doğranmış Kereviz Sapı
    1/4 Doğranmış Lahana
    2 Çorba Kaşığı Soya Sosu
    1.5 Su Bardağı Sıcak Sebze Suyu
    Tuz, Karabiber

Yemeğin Tarifi
    Sıcak suyla yıkanmış pirinçleri süzüp 2 su bardağı sebze suyuyla tencereye ilave edin. Kaynamaya başlayınca ateşi kısın. Kapağını kapatıp 30 dakika pişirin. Ateşten alıp geniş bir mutfak bezinin üzerine pirinci yayıp kurumaya bırakın. (Tane tane ayrılması için)

Sıvıyağı ısıtıp doğranmış soğan ve havuçları ekleyin. Ateşi yükseltip sebzeler diri kalacak şekilde 2-3 dakika çevirin. Tereyağı, tuz, baharat, diğer sebzeler ve pirinci ilave edin. İyice karıştırın. Sıcak sebze suyu ve soya sosunu ekleyin. Kapağı kapalı olarak 10 dakika pişirip sıcak servis yapın.

2. i

ipeksagnak Yeni Üye

Tarifiniz harika görünüyordu. Annemde harika yapar sebzeli pilavı. Annemin tarifi ile denedim ama lapa oldu. Babam pilavı çok seviyor ama ne zaman pilav olsa anneme soruyor kim yaptı diye. Ben yapınca lapa oluyor diye dalga geçiyor. Nedense benim yaptığım pilavlar normal tenceree yapınca lapa oluyor ama ne zaman King'in dijital pişiricisinde yapsam tane tane oluyor. Bu sefer işi şansa bırakmamak için sizin tarifinizi dijital pişiricimde yaptım. Harika oldu. Tarifinizi bundan sonra hep kullanacağım. Ama acil tencerede pilav yapmasınıda öğrenmem lazım. :(

3. Nehir

Nehir Bölüm Yöneticisi

lapa olmasının bence tek nedeni suyunu ölçülü koymuyor olabilirsin mesela bir bardak pirince 2 su bardağı kaynar su koymalısın buna dikkat ediyormusun peki?

4. i

ipeksagnak Yeni Üye

Dediğiniz gibi yapıyorum. Ama sanırım biraz fazla karıştırıyorum. Bir dahakine fazla karıştırmadan deneyeceğim.

5. Nehir

Nehir Bölüm Yöneticisi

fazla karıştırma tabiki:) bide öyle dene bakalım sonuç ne olacak bizimlede paylaş

6. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

4 kisiye yeticek kadar sebzeli, sagliga yarayan bir pilav. Guzeel :)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş