“Sarı Renk Köşesi” oluşturma; “Limon Ağaçları” adlı drama

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Öğretmen sarı renkli bir kıyafetle sınıfa girer. “Sarı renkli kıyafetlerimle sapsarıyım sarı, gökteki güneş, yıldızlar ve ay da sarı.” sözlerini ezgili olarak söyler. Çocuklardan sınıftaki sarı renkli nesneleri bulmaları istenir.

Sınıfta “Sarı Renk Köşesi” oluşturulur.

Öğrencilerin getirdikleri limonlar bir sepetin içine konularak üzerine örtü örtülür.

Öğrencilerin dikkatini sepete çekerek “Bu sepetin içinde bir şey var. Soracağım bilmece ile ne olduğu hakkında size ipucu vereceğim.” diyerek bilmeceyi sorar.

Sarıdır rengim,

Ekşidir tadım, (Yüz buruşturulur.)

Ama faydalarımı bilseniz,

Beni çok seversiniz. (İki el göğüste birleştirilir.)

“Hap hap şu!” derseniz beni içerseniz (Ağız hapşurma öykünmesi yapılarak kapatılır.)

Mikroplara karşı güçlenirsiniz. (El bükülerek pazılar gösterilir.)

Şimdi artık adımı söylersiniz. (N.Şirin)

Verilen cevaplar doğrultusunda ipuçları artırılarak limonun üzerindeki örtü kaldırılır.

Drama:

“Limon Ağaçları” adlı drama uygulanır.

“Limon ağaçları çiçeklerini açtılar. Misler gibi koktular. Her birisi çiçeklerini çok seviyorlardı. Günler günleri kovaladı. Çiçeklerin yaprakları döküldü. Çiçeklerin içinden yeşil renkli küçüçük limonlar çıktı. Limonları özenle dallarında tuttular. Hiç bırakmadılar. Rüzgâr esti yağmur yağdı. Limonlar büyüdü büyüdü büyüdü. Sapsarı supsulu limonları oldu. Rüzgâr esti limonlar yere döküldü. Limon ağaçları çok üzüldü. Şimdi dalları bomboş kalmıştı. Bir çocuk geldi limonları sepetlerine topladı. Evine götürdü. Sıkarak hasta babaannesine içirdi. Babaanne yavaş yavaş iyileşti. Limon ağaçları bu durumu pencereden izliyorlardı. Şimdi çok mutlu oldular. Çabaları boşa gitmemişti. Kış geldi. Hep beraber derin bir uykuya daldılar.” (N.Şirin)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş